Prvostupňový bratislavský súd v pondelok opäť pojednával v kauze sociálnej pracovníčky Márie H. (56). Na pojednávaní, ktoré bude pokračovať 1. októbra, vypovedali viaceré bývalé sociálne pracovníčky a koordinátorka, ktoré podrobne rozprávali o systéme práce na úrade. "Bola svedomitá," povedala o obžalovanej jedna zo svedkýň. Vyšlo tiež najavo, že matka utýranej Lucky má z predchádzajúceho vzťahu v Košickom kraji ďalších päť detí, o ktorej sa nestarala a sú umiestnené v detskom domove. Rozsudok v pondelok neodznel.
Podľa obžaloby a niektorých svedkov mala obžalovaná Mária H. na starosti spis utýranej Lucky Luknárovej († 5) z bratislavského Ružinova. Na májovom pojednávaní vypovedali dve bývalé zamestnankyne sociálky a jeden bývalý zamestnanec tohto úradu. Podľa prokurátora Mária H. dostatočne nepreverovala podozrenia o zanedbaní starostlivosti v domácnosti Luckinej matky Anny Hrotákovej a otčima Juraja Hrotáka. Sociálna pracovníčka nezasiahla ani po tom, ako im malá Lucka počas jednej návštevy cez domáci telefón povedala, že je sama doma.
Suseda: Na sociálke som bola najmenej trikrát!
Na pojednávaní v máji vypovedala aj bývalá suseda z domu na Koceľovej ulici, v ktorom manželia Hrotákovci utýrali malú Lucku Luknárovú († 5). "Z bytu som viackrát počula zvuky ako rozbíjanie nábytku. Na sociálke som bola najmenej trikrát osobne povedať, že v tom byte sa niečo deje a že malú Lucku som už dlhší čas nevidela, pričom s matkou a otčimom nechodí von. Pri druhom upozornení boli v dome, avšak do bytu sa nedostali, lebo Hrotákovci neboli doma. Matka Lucky, keď som sa na to dieťa pýtala, povedala, že je na východe. Prekvapilo ma, že na sociálke pracovali vtedy väčšinou mladí ľudia, ktorí si moje upozornenia síce poznačili, ale väčšinou sa nič nedialo," povedala suseda.
Kartičkový systém sudcu upútal
Po pojednávaniach sa už dvakrát hovorilo aj o systéme, ako na bratislavskom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny narábali so spismi. Podľa bývalej zamestnankyne úradu, keď prišiel nejaký podnet, zašli pracovníčky do archívu, kde boli veľké škatule s kartičkami a potom hľadali k nim spisy. "Tieto boli prideľované úradníčkam podľa prvého písmena priezviska najstaršieho dieťaťa," povedala bývalá zamestnankyňa, ktorá tvrdila, že na narábanie so spismi počas zamestnania na úrade nebola školená. Expracovníčka poznamenala, že kartičky sa niekedy stratili, alebo sa nenašli. "Úžasné," poznamenal na marcovom pojednávaní sudca, ktorý neskrýval, že "kartičkový systém ho upútal." Na pojednávaní v pondelok sa jednej z bývalých zamestnankýň sudca opýtal, či už majú počítače...
Sociálnu pracovníčku Máriu H. (54) súd už trestným rozkazom odsúdil za marenie úlohy verejného činiteľa. Vymeral jej trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na päť rokov. Okrem toho Márii na päť rokov zakázal vykonávať funkciu verejného činiteľa. Sociálna pracovníčka proti trestnému rozkazu podala odpor, a tak súd vytýčil pojednávanie.
Prvý raz sa v kauze verejne pojednávalo koncom marca. "Cítim sa byť nevinná," vyhlásila obžalovaná. Jej nadriadená však pred súdom vyhlásila, že spis malej Lucky Luknárovej mala pridelený. Obžalovanú sociálnu pracovníčku na chodbe súdu pravidelne obkolesujú jej priateľky a kolegyne, ktoré sa tak snažili zabrániť kontaktu s novinármi.
Otčim a matka dostali dlhoročné tresty
Lucke († 5) smrteľný úder zasadil jej otčim Juraj Hroták (34) na jeseň 2009. Mŕtve telíčko držali spolu s matkou Alexandrou Hrotákovou (44) v izbe v bratislavskom Ružinove a naďalej na Lucku poberali dávky. Mŕtvu Lucku našla polícia až v septembri 2012. Krajský súd v Bratislave potvrdil pre Juraja Hrotáka trest 18,5 roka, matka Alexandra si v base posedí 14 rokov.