Ohavný čin útočníka však dal do pozoru nielen naše úrady, ktoré zabezpečili predčasný návrat niektorým dovolenkárom späť na Slovensko vládnym špeciálom, ale aj tuniskú vládu, ktorá posilnila bezpečnostné opatrenia. Masaker vyvolal vlnu znepokojenia, obáv a strachu.
Kritika prišla zo strany tuniského ministra vnútra Nadžíma Gharsallia, ktorý kritizoval ochranku hotela v letovisku Sousse. Vyhlásil, že útočník mohol byť políciou „eliminovaný“ skôr, keby bola lepšia koordinácia medzi ochrankou hotela Imperial Marhaba a bezpečnostnými zložkami. Oblasť po tragédii uzavreli páskami a kontrolovala ju ozbrojená polícia.
Tuniská vláda chce kvôli bezpečnosti zavrieť v krajine 80 mešít, ktoré sú mimo štátnej kontroly a tiež nariadila rozmiestniť pozdĺž stredomorského pobrežia a v turistami vyhľadávaných lokalitách ďalších tisíc policajtov. So znepokojujúcou správou však prišlo britské ministerstvo zahraničia, ktoré varovalo, že útoky na turistov v Tunisku sa môžu zopakovať.
Ako vidia možný útok politici a analytici
Je to zbytočná panika
Eduard Chmelár, politický analytik
Hovoriť o hrozbe pre Slovensko zo strany Islamského štátu je podľa analytika Eduarda Chmelára zbytočným vyvolávaním paniky. „My sme periféria takýchto záujmov, tieto debaty sú skôr špekulatívne. Nedá sa to vylúčiť, ale ide o veci postavené na vode. U nás nie je predpoklad, že by sa teroristi zameriavali na Slovensko. Je to však úloha pre Slovenskú informačnú službu a naše bezpečnostné úrady, aby navzájom spolupracovali a eliminovali takéto riziká.“
Slováci musia byť vnímavejší
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
„Na Slovensku nie je aktuálna hrozba útokov, ale vylúčiť sa nedá. Z hľadiska pravdepodobnosti skôr či neskôr sa takéto niečo môže udiať aj u nás, riziko sa nedá úplne eliminovať. Nie sme primárny cieľ, ale nie sme ani veľmi dôkladne pripravení. Aj keď zvýšený počet utečencov budeme kontrolovať, môžu sa medzi nimi nájsť takí, ktorí nemali dlhodobejšie napojenie na teroristov, ale stalo sa tak v krátkom čase. Útoky islamistických skupín vo svete sa budú stupňovať. Slováci musia byť vnímaví.“
Musíme byť nekompromisní
Róbert Fico, premiér
K tuniskej tragédii sa vyjadril aj predseda vlády. „Ja by som nerád niekedy videl, že nejaký teroristický útok skončí aj na Slovensku len preto, že sme v duchu nejakých oslavných a krásnych rečí niečo zanedbali. Tu musíme byt absolútne nekompromisní.
Nekompromisnosť znamená, že nesmieme sa dat zatlačiť do kúta sladkými rečami, ktoré som počúval celú noc na summite v Bruseli. Išlo o to, aby veľké krajiny, ktoré sú bohaté, nemuseli znášať problém s migrantmi, ktorých púšťajú na svoje územie, aby sa to rozdelilo medzi ostatné krajiny,“ povedal Fico v relácii RTVS o5 minút 12.
Bezpečnostné prostredie sa zhoršilo
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí
"Príjmy z cestovného ruchu sú pre Tunisko veľmi dôležité a presne na toto citlivé miesto bol tento útok zameraný,“ povedal Lajcák v relácii TA3 V politike. Lajčák uviedol, že Európa je momentálne obkolesená zónami nestability, kde ľudia stratili svoje elementárne istoty a riešenie hľadajú v úteku. „Bezpečnostné prostredie okolo nás, okolo Európy, ktoré sa zhoršilo a je zlé, spôsobuje aj tieto prejavy terorizmu a rovnako tak aj nárast poctu utečencov a vôbec migrácie,“ vysvetlil Lajcák.