V tejto funkcii vydržal iba štyri mesiace, keď odišiel na vlastnú žiadosť. Pochopil, že svoje umenie najlepšie využije pred tými, ktorí si ho zo všetkých vážili najviac - pred divákmi a kolegami. Ladislava Chudíka už po štyroch mesiacoch vo funkcii ministra kultúry nahradil jeho prvý námestník Ladislav Snopko. Herec sa k tomuto obdobiu vracal v rozhovoroch iba sporadicky. Z jeho vyjadrení bolo cítiť, že angažovanie v politike skôr ľutoval.
„Mal som využiť to prvé rozhodnutie, a to bolo odmietnutie. Lenže potom ma trošku dostali do rozpakov tým, že som bol jednoducho pre nich vhodný človek, ktorý tvoril tú dohodu. Brali ma ako neutrálneho človeka, ktorý nikdy v komunistickej strane nebol a všetky ponuky odmietol,“ priznal pred rokmi pre Hospodárske noviny. V ťažkej druhej polovici 90. rokov minulého storočia sa Chudík dočkal aj verejnej kritiky v zaniknutých promečiarovských novinách Slovenskej republike, ktoré ho obvinili z chaosu v slovenskej kultúre. O niečo miernejší tón zvolil jeho herecký kolega Ľubo Roman (71).
„Pán Chudík je veľký umelec. Pochopil, že preňho veľmi tá politika nie je. Radšej po krátkom čase odišiel späť do divadla,“ povedal v minulosti. Sám Roman bol pritom ministrom kultúry iba deväť mesiacov v roku 1994 počas Moravčíkovej vlády. Chudíkov nástupca vo funkcii Ladislav Snopko maestrovo účinkovanie zhrnul výstižne. Politika nebola pre neho, jeho životom bolo iba divadlo. „Bol na ministra príliš zodpovedný človek. Rýchlo pochopil, že proti nemu nebudú stáť korektní protivníci. Ak by tam zostal, určite by rýchlo zomrel,“ povedal Snopko.