Konštatoval, že v konflikte zahynulo už vyše 220.000 Sýrčanov a takmer polovica obyvateľov musela utiecť zo svojich domovov. Civilisti podľa neho stále čelia útokom barelových bômb a "nehanebnému" porušovaniu ľudských práv vrátane mučenia.
Pan Ki-mun varoval, že rôzne časti Sýrie sa dostávajú pod kontrolu skupín ako Islamský štát či Džabhat an-Nusra, hnutie napojené na teroristickú sieť al-Káida.
"Je načase nájsť východ z tohto šialenstva... Medzinárodné spoločenstvo, obzvlášť Bezpečnostná rada OSN, nemôže mrhať časom na ukončenie tohto kolobehu násilia," citovala šéfa OSN agentúra AP.
Jeho vyhlásenie zaznelo pri príležitosti tretieho výročia ženevskej dohody (30. júna 2012), ktorá obsahuje mierový plán pre Sýriu.
Plán schválila Akčná skupina pre Sýriu, ktorú tvoria zástupcovia OSN, Ligy arabských štátov, Európskej únie, Turecka, ako aj piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorými sú USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Británia.
Dokument vyzýva na politický proces, ktorý by sa začal vytvorením prechodného orgánu s plnými výkonnými právomocami a skončil sa voľbami.
Hoci v Ženeve zaznela jednomyseľná zhoda, Rusko a Čína, úzki spojenci sýrskej vlády, vetovali v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu podporujúcu tento dokument.