Informovala o tom agentúra AP. Podľa denníka Maidenhead Advertiser zomrel Winton v stredu ráno pokojne, v prítomnosti dcéry Barbary a dvoch vnúčat. V rokoch 1938 a 1939 Winton v Československu organizoval odchody židovských detí do Británie, obstarával všetky formality potrebné na ich prepravu po železnici, zariaďoval deťom doklady a prijatie v britských rodinách. Práve pred 76 rokmi, 1. júla 1939, odišiel z Prahy vlak s najväčším počtom detí. Do bezpečia ich podľa BBC vtedy zamierilo 241.
Stošieste narodeniny oslávil Winton, ktorý žil v Maidenhead pri Londýne, tento rok v máji. Jeho dcéra Barbara vtedy povedala, že otec už slabne, nie je "v poslednej dobe bohužiaľ príliš aktívny" a nemôže veľmi cestovať. Po vojne sa londýnsky rodák živil ako maklér. Ani najbližší príbuzní nemali tušenie o vojnovej kapitole jeho života. Do povedomia verejnosti sa dostal až vďaka dojemnému stretnutie so svojimi zachránenými "deťmi" v štúdiu BBC. Wintonove polozabudnuté činy pripomenul slovenský režisér Matej Mináč, keď natočil film Všetci moji blízki (1999).
Druhýkrát mu vzdal hold o tri roky neskôr v dokumente Sila ľudskosti, tretíkrát v roku 2011 snímkou Nickyho rodina. Winton, označovaný ako "britský Schindler" s odkazom na záchrancu poľských Židov Oscara Schindlera, bol za svoje činy niekoľkokrát vyznamenaný a povýšený do rytierskeho stavu. Prezident Václav Havel mu v roku 1998 udelil vysoké štátne vyznamenanie Rad Tomáša Garrigua Masaryka, vlani dostal od prezidenta Miloša Zemana najvyššie českej štátne vyznamenanie Rád bieleho leva. Winton bol tiež navrhnutý na Nobelovu cenu za mier.