Gréci ním povedia ÁNO reformám a dlhom, alebo NIE veriteľom. Pôjdu potom vlastnou cestou? Tá môže byť pre zadlžený štát katastrofou. Prieskumy sú vyrovnané, kampaň skončila. Na výsledky referenda z Atén napäto čaká celá Európa.
Hlasovací lístok na grécke referendum obsahuje 72 slov zložitého textu o tom, či má byť prijatý návrh dohody a sú tu aj názvy dvoch dokumentov, o ktorých Grécko rokuje s veriteľmi. Tí sú na hlasovacom lístku vymenovaní ako euroskupina: Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond (MMF). Práve MMF Grécko v utorok odmietlo zaplatiť 1,6 mliliardy eur. Hlasovací lístok obsahuje najprv odpoveď NIE, ktorá nahráva gréckemu premiérovi Alexisovi Tsiprasovi. Ten pred týždňom vyhlásil referendum a želal by si, aby Gréci dohody s veriteľmi odmietli. Podľa pravidiel by mali byť na prípravu referenda aspoň dva týždne, nestihnú prísť ani medzinárodní pozorovatelia.
Nie sú mince, chýbajú potraviny
Stačil týždeň a Grécko smeruje ku kolapsu. V krajine sa už míňajú zásoby múky i cukru, niekde aj lieky. Predovšetkým však hotovosť. Obchodníci nemajú drobné, bankomaty vydávajú veľké bankovky. Pre zlú situáciu odchádza z Grécka stále viac turistov. Domáci tvrdia, že horšie byť už nemôže. Napätie a nervozita sa stupňujú, referendum krajinu rozdelilo. Oba tábory sa dokonca pobili. Posledný prieskum však ukázal, že sily sú vyrovnané! Takmer 45 % obyvateľov Grécka bude hlasovať za prijatie podmienok Európy, zhruba 43 % ich odmietne a necelých 12 % sa zatiaľ nerozhodlo. Práve tí budú pri vyplňovaní referendového lístka rozhodujúci.
Zostanú v eurozóne?
Povedia dnes grécke OXI - čiže nie , alebo sa vyjadria áno - čiže po grécky NAI podmienkam veriteľov, ktorým Grécko dlhuje astronomické sumy? „Grécke referendum je výsledkom núdzovej improvizácie gréckej vlády. Ani jedna z možných odpovedí nemusí znamenať jasnú záchranu či koniec Grécka v eurozóne,“ uviedol analytik Martin Vlachynský z INESS.
Drachmu nevytlačia
Grécko už nemá na čom vytlačiť pôvodnú menu drachmu. V roku 2000 dalo kvôli euru zlikvidovať všetky štočky na tlač vlastných peňazí. Ak by chcelo používať drachmu, potrebuje na to asi 6 mesiacov, aby si objednali papier, tlač i prepravu.