V televíznom vystúpení súčasne vyhlásil, že jeho vláda je pripravená okamžite sa vrátiť k rokovaniam, ktorých prvou prioritou bude opätovné otvorenie gréckych bánk, informovali agentúry Reuters a DPA.
Tsipras odmietol názory, že referendum bolo v podstate hlasovaním o tom, či Grécko ostane v eurozóne. Podľa vlastných slov si je plne vedomý toho, že grécki voliči mu teraz dali mandát na dosiahnutie uskutočniteľného riešenia rokovaniami, nie na roztržku s Európou. Atény sú pripravené realizovať reformy, zdôraznil s tým, že naliehavo potrebné sú investície, ako aj reštrukturalizácia dlhov.
Grécky premiér tiež informoval, že požiada prezidenta, aby v pondelok zvolal stretnutie lídrov všetkých politických strán, na ktorom ich bude informovať o situácii. Tsipras dodal, že referendum nemá žiadneho víťaza ani porazeného. Grécky ľud však za ťažkých podmienok dokázal, že "demokracia sa nenechá vydierať", citovala ho agentúra AP.
Nadchádzajúci týždeň podľa lídra skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente Guya Verhofstadta ukáže, či je grécky premiér Alexis Tsipras ozajstný politický vodca, ktorý ponúka riešenie, alebo len falošný prorok bez vlastných myšlienok.
"Toto odmietnutie vytvorí mnoho neistoty a mohlo by dokonca viesť k nežiaducemu Grexitu. Teraz je na Tsiprasovi, aby ukázal, že to naozaj myslel vážne, že chce zostať v eurozóne. Musí navrhnúť dôveryhodnú reformu a balíček návratnosti. Ak to urobí, európski lídri by mu mali dať ďalšiu šancu," uviedol šéf ALDE v správe pre médiá.
Podľa jeho slov Tsipras síce vyhral referendum doma, ale stratil dôveryhodnosť vo zvyšku Európy. V odkaze gréckemu premiérovi Verhofstadt uviedol, že pojem "peniaze za nič" existuje iba v piesňach. Aj preto Tsipras musí teraz ukázať, že dokáže viac, ako iba odmietať návrhy.
Dodal, že riešenie znamená návrh skutočných a hlbokých reforiem, ktoré majú z Grécka urobiť opäť konkurencieschopnú ekonomiku. To by sa malo diať predovšetkým zásadným prepracovaním fungovania gréckej klientelistickej spoločnosti, účinným bojom proti zakorenenej korupcii a radikálnym znížením vládnych výdavkov na prebujnenú štátnu administratívu.
Francúzska liberálna europoslankyňa Sylvie Goulardová, ktorá je členkou parlamentného výboru pre hospodárske a finančné záležitosti, vyzvala Tsiprasa, aby prišiel do zákonodarného zboru EÚ poskytnúť návrhy riešenia krízy vo svojej krajine.