Posmelený premiér Alexis Tsipras bude dnes žiadať v Bruseli ďalšiu dohodu. Deň po plebiscite priniesol aj prekvapenie. Svojrázny grécky financmajster Janis Varufakis rezignoval. Čo bude s krajinou ďalej? „Mandát, ktorý ste mi dali, nehovorí o rozchode s Európou, ale dáva nám väčšiu silu na vyjednávania,” vyhlásil po zverejnení výsledkov Tsipras. S nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa dohodol, že dnes na summite lídrov eurozóny predloží nový návrh dohody. Podporu dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Včera prekvapivo oznámil odchod minister Varufakis, ktorého vo funkcii vystrieda hlavný grécky vyjednávač Euclid Tsakalotos. Situácia v krajine je naďalej zlá, banky sú stále zatvorené. Európa počíta aj s tým, že budú potrebovať potravinovú pomoc. „Grécky dlh je neudržateľný, určite sa jeho časť bude musieť odpísať. Je otázne, či už bude nejaké rokovanie o balíku pomoci,“ hovorí Martin Vlachynský z INESS.
Analytička: Prvým scenárom je Grexit
„Pre Grécko bude ťažké presvedčiť lídrov, aby súhlasili s odpisom dlhu a so zotrvaním krajiny v eurozóne. Ak by sa nedohodli na balíku pomoci, Grécko nebude schopné 20. júla splatiť pôžičku, čo by viedlo až ku Grexitu,“ tvrdí K. Muchová zo Slovenskej sporiteľne.
Grécko-slovenská rodina:
Chceme zostať v eurozóne
Grék Janis (32) z mesta Vólos je ženatý so Slovenkou Vilmou (32). Situáciu vníma veľmi citlivo. „Okrem komunistov nikto nechce odísť z eurozóny. Syriza nie sú komunisti, sú ľavicoví. Predtým mali 5 - 7 %, ale teraz ľudí spojili, aby sa zbavili tých, čo tu vládli 30 - 35 rokov,“ tvrdí Janis, ktorý v Grécku vlastní lekáreň. „Platby do zahraničia sú zakázané, okrem platieb za lieky a pre deti, ktoré študujú v zahraničí,“ hovorí Janis. Podľa neho sú Gréci každý mesiac chudobnejší, platy idú dole a dane hore.