Situácia sa podľa jej hovorkyne Petry Stano Maťašovskej komplikuje v podvečerných a večerných hodinách. Extrémne teplo zhoršuje chronické ochorenia, najmä kardiovaskulárne, dýchacie, neurologické a psychické. "Denne evidujeme v priemere 40 pacientov, ktorí potrebujú lekársku pomoc v dôsledku horúčav. Veková štruktúra je rôzna. Trápia ich stavy mdlôb, vyčerpanosť, únava, nechutenstvo, prehriatie organizmu, dehydratácia, kolaps," priblížila. Vážnejšie stavy však nezaznamenali.
S vysokými teplotami vzduchu musia bojovať aj pacienti hospitalizovaní v nemocniciach UNB. "Klimatizované sú najmä operačné sály, ARO, JIS-ky, centrálne príjmy a niektoré izby. Väčšina priestorov klimatizovaná nie je," uviedla Stano Maťašovská. Pacientom sa preto personál v rámci možností snaží zmierniť pocit horúčav.
Lekári radia počas horúcich dní dodržiavať pitný režim s dôrazom na príjem minerálov počas celého dňa. Vodu treba mať vždy po ruke, najmä počas cestovania a presunov po vonku, upozornila Stano Maťašovská. Neodporúča sa tiež zbytočne zdržiavať na priamom slnku a v prehriatych priestoroch.