Tí mali rozhodnúť o ďalšej budúcnosti južanov. Grécky premiér Alexis Tsipras chce požiadať o ďalšiu pôžičku. Veritelia za to požadajú nový návrh reforiem. Gréci sa s ním však do Bruselu neunúvali. A predstavia ho možno dnes.Bankrotujúci štát dlhuje 242,8 miliardy eur. Potrebuje ďalšiu finančnú injekciu, ktorú eurozóna podmieňuje škrtmi výdavkom a zvyšovaním daní. To Gréci v nedeľu odmietli. Včera sa v Bruseli konal mimoriadny summit. Náš financmajster Peter Kažimír pred rokovaním euroskupiny povedal, že je skeptický, že sa zrodí dohoda.
Do Belgicka na rokovanie s lídarmi letel aj premiér Robert Fico. Predtým vyhlásil, že Slovensko odmietne odpisovanie gréckych dlhov. „Odmietnutie reforiem v referende nemôže znamenať ľahšiu cestu k peniazom pre Grécko,“ povedal premiér. Agentúra ANSA uviedla, že Tsipras požiada o preklenovaciu pôžičku 7 miliárd eur na núdzové financovanie a splácanie dlhov. O ďalšej pôžičke z eurovalu hovoril aj šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Čakajú na písomné požiadavky Grécka s jasnými návrhmi, ktoré preberú dnes na telekonferencii. Pripustil, že ministri boli rozčarovaní z toho, že nový grécky minister financií Euklid Tsakalotos ich nedoniesol už včera.
Čoho sa Atény nechcú vzdať
1. 30 percentnej úľavy z DPH pre grécke ostrovy, stopercentná daňová záloha pre podniky sa nezavedie.
2. Odkladu v škrtoch vo výdavkoch na obranu do roku 2016.
3. Odkladu v rušení výhod pre poľnohospodárov napríklad v podobe zliav na palivá.
4. Pomalšieho tempa na zavedenie reformy systému sociálneho poistenia a dôchodkového systému.
5. Obnovy zrušeného systému kolektívnych zmlúv.
Kto má osud Grécka v rukách
Angela Merkelová, nemecká kancelárka, Nemecko je najväčším veriteľom, nový pomocný balík pre Grékov musí schváliť Bundestag
Christine Lagardeová, šéfka Medzinárodného menového fondu, povedala Tsiprasovi, že nemôže poskytovať financie krajinám, ktoré neuhradili splátky
Mário Draghi, šéf Európskej centrálnej banky, ktorá je tiež veriteľom - rozhodne, či zvýši núdzovú likviditu gréckych bánk.
Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie, ktorá tiež zastupuje veriteľov, ktorý si neželá odchod Grécka z Eurozóny, pracuje na novej pôžičke.
Analytik: Točíme sa v kruhu
„Stretnutie euroskupiny ukázalo, že ide stále o to isté: peniaze výmenou za reformy. Ale väčšinu reforiem, ktoré by pre veriteľov mali zmysel, Gréci odmietli v referende. Neviem, čo vôbec chcú ponúknuť a čo by boli veritelia schopní akceptovať na to, aby ponúkli Grécku ďalšie desiatky miliárd. Jednoznačne akýkoľvek ďaší krok s Gréckom, či už odchod alebo zotrvanie v eurozóne bude musieť obsahovať bankrot na zásadnú časť gréckeho dlhu,“ povedal Martin Vlachynský z Inessu.