Po celom svete si užíval obrovský luxus a hodnota jeho majetku sa odhadovala na stámilióny. Súkromný raj si vytvoril v exotickej Dominikánskej republike v Karibiku. Jeho sen, ktorý nedosiahli ani niektorí najbohatší Slováci súčasnosti, sa rozplynul po tom, ako ho kanadský súd odsúdil za obchodovanie s kokaínom a označil za narkobaróna. Čech vyfasoval v roku 2009 až 12-ročný trest natvrdo. Neodsedel si ho však celý. Reportéri Nového Času ho objavili po jeho návrate na Slovensko v Bratislave.
Nenápadný slovenský boháč. Taký bol dnes už dôchodca Ivan Čech, ktorý v 60. rokoch minulého storočia zmizol do Kanady. Po čase zakotvil v Dominikánskej republike v Strednej Amerike, kde si našiel aj svoju budúcu manželku. Poriadne sa mu darilo. Podľa zahraničných správ na ostrove vlastnil kasíno, hotel a ďalšie nehnuteľnosti.
Bohatstvo a luxus mu dovoľovali nielen cestovať do Kanady, kde mal svoj druhý domov, ale aj do svojej rodnej krajiny v ďalekej Európe. Podniky však vlastnil aj na Slovensku. Jedna z jeho bývalých reštaurácií bola dokonca obľúbená medzi česko-slovenskými celebritami najvyššieho rangu vrátane Heleny Vondráčkovej. Vo vlastníctve má aj naďalej miliónovú vilu v lukratívnej mestskej časti hlavného mesta.
Mohlo by sa to zdať ako splnený sen, po ktorom túžime všetci, no neskôr sa ukázalo, že množstvo zarobených peňazí pochádzalo z nelegálnej činnosti - z obchodovania s kokaínom. Do tohto biznisu sa podľa kanadských médií dostal vďaka známosti s kolumbijským dodávateľom drogy. Potom robil prostredníka, keď riadil prevoz a obchod smerom do Kanady.
Operácia Bromid
O Slovákovi, ktorý mal stáť za stokilovými zásielkami z Karibiku do kanadského Montrealu, sa miestna polícia dozvedela až v roku 2004 od svojho informátora. „Robil som na drogovom oddelení od roku 1995, ale dovtedy som o takomto mene nepočul,“ povedal policajt Daniel Fréchette pre investigatívnu reláciu frankofónnej televízie Canal D. V relácii sa objavili dokonca aj tajné videonahrávky polície, ktoré zachytávali vtedy nič netušiaceho Ivana Čecha v uliciach Montrealu v rámci operácie nazvanej Bromid.
Vyšetrovatelia neverili vlastným očiam, keď prvé získané poznatky hovorili o tom, že Čech prevážal stovky kilogramov tvrdej drogy. Bez dôkazov ho zatknúť nemohli. Najprv preto začali odpočúvať podozrivé osoby v Kanade vrátane istého Atillia Martineza. Do jeho obchodu sa pod falošnou identitou votrela a zamestnala policajtka, ktorá začala zhromažďovať dôkazy proti drogovej skupine. Zločinci obchodovali s motorkárskym gangom Hells Angels.
Prvé zatýkanie
Ivan Čech polícii naďalej unikal, hoci jeho dom v Montreale navštevovali policajti v utajení a prehrabávali sa v dokumentoch, medzi ktorými našli aj pol milióna dolárov (450-tisíc eur) v hotovosti. Sledovaný gang však stále nepochybil, detektívi preto čakali na Čechovo zlyhanie.
Celá snaha vyšla takmer navnivoč v momente, keď policajná hliadka zastavila evidentne preťaženú dodávku. Po otvorení dverí v nej našli kokaín z Dominikánskej republiky. Vyšetrovatelia museli konať ihneď, už si viac nemohli dovoliť čakať. Členov skupiny zatkli, ale po Čechovi naďalej nebolo ani stopy.
Dramatický koniec
Úrady napokon zatknutých mužov prepustili na slobodu, ale ani na sekundu ich nespustili z očí. Nikto vtedy neveril, že by Čech v takej situácii spravil chybu. Keď sa chystal na odlet z Dominikánskej republiky do Paríža, v máji 2006 ho už priamo z lietadla vyviedli policajti a eskortovali do Kanady. V poslednej minúte sa im podarilo chytiť muža, po ktorom išli dva roky.
„Bol som počas letu prekvapený, lebo išlo o milého staršieho pána,“ povedal jeden z detektívov. „S pánom Čechom som sa veľa rozprával, ale vlastne dodnes neviem, čo ho viedlo k tomu, že sa dal na obchod s drogami. Mal dobrodružnú náturu a mal som pocit, že všetko, čo robil, robil s akousi radosťou. Možno to boli peniaze, možno len ten adrenalín. Neviem,“ povedal policajt Fréchette o Ivanovi Čechovi, ktorého v zločineckej skupine prezývali Princ.
Pod ťarchou dôkazov sa nakoniec rodený Slovák priznal k obchodovaniu s drogami. „Gratulujem vám, urobili ste dobrú prácu,“ povedal vyšetrovateľovi. Potom sa však proces začal naťahovať a Čech obvinil kanadské úrady, že ho z Karibiku uniesli. Rozsudok napokon padol v roku 2009. Čech dostal 12-ročné väzenie. Prepustený bol po troch rokoch. Spoločne s vyšetrovacou väzbou strávil za mrežami šesť rokov, polovičku trestu. Na slobodu sa dostal vďaka dobrému správania a tomu, že sa vzdal časti svojho kanadského majetku v prospech štátu.
Útočisko na Slovensku
Podarilo sa nám zistiť, že odsúdený narkobarón, ako ho kanadské médiá nazvali, našiel útočisko vo svojej domovine. Pokojne si žije v Bratislave a posedáva po kaviarňach. Jedinou pripomienkou minulosti je výrazné tetovanie na jeho ruke. To, že ho Nový Čas vypátral, Čecha mierne zaskočilo.
„Nehnevajte sa, ale nechcem hovoriť o svojej minulosti. Plánujem o všetkom napísať knihu,“ odmietol nás s miernym prízvukom španielčiny, ktorou hovoril desiatky rokov vo svojom sídle v exotickej Dominikánskej republike. Tisícky kilometrov od Slovenska sa práve tam začali jeho problémy so zákonom, ktoré z neho spravili najväčšieho slovenského narkobaróna.