Tí poukazujú na to, že slovenské verejné zdravotníctvo dosiahlo v platobnej neschopnosti horšiu úroveň ako Grécko. Vyplynulo to z informácií medzinárodnej asociácie dodávateľov EUCOMED. Podľa údajov z marca 2015 verejné zdravotníctvo v Grécku evidovalo oneskorenie platieb voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok 410 dní, na Slovensku to bolo o 81 dní viac.
"Naša asociácia, združujúca takmer 30 podnikateľských subjektov v segmente zdravotníckych pomôcok na Slovensku, už eviduje oneskorenie platieb voči našim dodávkam v priemere až 491 dní, čím sa platobná disciplína zo strany štátu a verejného zdravotníctva voči nám dostala až na posledné miesta krajín Európskej únie," tvrdí Linda Bologna, výkonná riaditeľka SK-MED. Niektoré z pohľadávok majú byť po lehote splatnosti aj tri roky.
Spod kontroly sa podľa SK-MED vymyká i zadlžovanie štátnych nemocníc. Tie majú voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok združených v Asociácii SK-MED ku koncu prvého štvrťroka dlh presahujúci spomínaných 127 miliónov eur. Medziročne tak dochádza k takmer 25-percentnému nárastu pohľadávok. To Bologna označila za "nielen neúnosný, ale z hľadiska platných legislatívnych ustanovení Obchodného zákonníka či platnej smernice EÚ o boji proti oneskoreným platbám aj nekorektný prístup štátu a jeho orgánov voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok“.