Problém má vyriešiť špeciálna metóda, ktorá má na Slovensku premiéru, no vo svete už pomohla viacerým nádržiam. Magistrát na tieto práce vyčlenil 83-tisíc €. Sinice na jazere dlhodobo spôsobujú problémy, hygienici už viackrát zakázali kúpanie. Špeciálna loď bude do vôd nádrže vypúšťať látky, ktoré zahubia sinice. „Ide o čisto prírodnú metódu. Aplikovali sme to aj v zahraničí, napríklad v Brazílii, Austrálii, Španielsku či Holandsku,“ povedal autor metódy profesor Blahoslav Maršálek z Masarykovej univerzity v Brne.
Podajú tak pomocnú ruku prírode a potom začnú fungovať prírodné procesy, ktoré v súčasnosti neprebiehajú. „Látka na báze soli železa a hliníka vezme živiny siniciam, necháme ich proste vyhladovať a priestor dostanú aj iné vodné rastliny. Látka sa bežne používa aj pri úprave pitnej vody,“ vysvetlil proces profesor Maršálek. Radnica vyčlenila na vyčistenie 83-tisíc €, v piatok by mali práce ukončiť. „Ide o rekreačnú plochu celomestského významu a chcem, aby aj ďalej jazero žilo a ľudia v ňom plávali,“ konštatoval primátor Richard Raši.
Nebezpečné sinice
Takzvaný vodný kvet, mikroskopické organizmy, ktoré sa v prípade premnoženia hromadia na hladine v podobe modrej, zelenej či červenej kaše. Prospievajú im vysoké teploty, rozmnožujú sa rýchlo a sú pre zdravie človeka nebezpečné. Môžu spôsobiť zápaly kože, očných spojiviek, stredného ucha a aj horných dýchacích ciest, celkovo oslabujú imunitu a môžu vyvolať poruchy pečene.