Slovensko na ňom zastupoval šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Otázku rozdelenia ďalších 40-tisíc migrantov, ktorí hľadajú útočisko v Grécku a Taliansku, sa však definitívne nepodarilo vyriešiť kvôli "odporu" viacerých krajín. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziéra. Aj keď ten, podobne ako jeho francúzsky rezortný kolega Bernard Cazeneuve, konkrétne krajiny nemenoval, z kruhov Rady EÚ podľa DPA preniklo, že blokujúcimi štátmi sú Rakúsko a Španielsko. Hovorca rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej to však nepotvrdil a označil to za nepravdivú informáciu bez toho, aby špecifikoval, koľko migrantov chce jeho krajina prijať.
Viaceré štáty, vrátane všetkých krajín Vyšehradskej štvorky, sa nedávno jednoznačne postavili proti návrhu Európskej komisie, ktorý predpokladal zavedenie záväzných kvót na prijatie migrantov pre jednotlivé členské štáty. Toto zamietnuté riešenie má teraz alternatívu v podobe dobrovoľných prísľubov jednotlivých členských štátov, ktoré však predbežne ešte nie sú kompletné a tak ani dostatočné.
Koľko ľudí prijmú jednotlivé štáty?
Nemecko mieni prijať 9000 z utečencov z Grécka a Talianska, čo je o niečo viac ako predpokladala zamietnutá kvóta Európskej komisie (8763), ako aj ďalších 3100 z táborov pri sýrskych hraniciach. Francúzsko oznámilo, že prijme 6752 utečencov, čo presne zodpovedá návrhu Európskej komisie, ako aj 2375 osôb z táborov pri sýrskych hraniciach. Útočisko sýrskym kresťanom ponúkla už skôr poľská vláda, v uplynulých dňoch sa k podobnému kroku prihlásila aj Praha a Bratislava. Slovensko je nateraz ochotné prijať na svojom území v nasledujúcich dvoch rokoch stovky migrantov, predovšetkým v rámci tzv. humanitárneho transferu, ktorý poskytuje už od roku 2008.
Slovensko však dočasne prijme aj 500 migrantov z aktuálne preplneného zariadenia v rakúskom Traiskirchene. Bilaterálnu dohodu o tomto riešení oznámilo dnes vo Viedni rakúske ministerstvo vnútra. Jeho šéfka Johanna Miklová-Leitnerová dospela k dohode v stredajšom telefonáte so slovenským rezortným partnerom, ktorý informáciu potvrdil s tým, že obe krajiny budú náklady na starostlivosť o migrantov znášať spoločne. Robert Kaliňák pre agentúru APA v tejto súvislosti uviedol, že týmto krokom sú kapacitné možnosti Slovenska vyčerpané.