Povedal to pri príchode do budovy, kde od 16:00 SELČ majú konať predsedovia štátov a vlád krajín platiacich spoločnou európskou menou. Tsipras v stručnom vystúpení pre novinárov poznamenal, že je pripravený na "čestnému kompromisu". Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nie je dohoda za každú cenu možná. Francúzsky prezident Francoise Hollande však zdôraznil odhodlanie urobiť pre ňu všetko.
"Dlhujeme to európskym národom, ktoré chcú Európu jednotnú a nerozdelenú," vyhlásil predseda ľavicovej gréckej vlády. O budovu vedľa od dopoludňajších hodín konajú ministri financií krajín eurozóny o tom, či sú štvrtkové návrhy Tsiprasova kabinetu na balík reforiem dostatočným základom pre začiatok rozhovorov o tretie finančnej pomoci Grécku zo záchranného fondu eurozóny. Merkelová, ktorej minister financií Wolfgang Schäuble je voči Grécku veľmi tvrdý, novinárom povedala, že v gréckom prípade boli stratená cenná mena, ktorou je dôvera.
Francúzsky prezident Francois Hollande poznamenal, že dočasný odchod Grécka z eurozóny, o ktorom podľa médií uvažujú nemeckí politici, nie je reálne možný. Grécko by podľa neho v prípade nedohody eurozónu opustilo trvalo, Francúzsko vraj ale urobí všetko pre to, aby sa to nestalo. Do "posledná milisekundy" mieni hľadať riešenia tiež predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. "Dúfam, že sa to podarí," povedal pri príchode.
Podľa maltského premiéra Joseph Muscat by štartovacím bodom mal byť názor inštitúcií, ktoré grécke návrhy odporučili ako základ k rokovaniam. Do úvahy je ale podľa neho tiež treba vziať, že to, čo by stačilo pred desiatimi dňami, už teraz stačiť nemusí. "Grécko by malo zostať v eurozóne, ale nie za každú cenu," poznamenal. Stále pokračujúce rokovania ministrov financií sú veľmi tvrdá, k ich uzavretiu šéfom štátnych pokladníc v sobotu nestačilo osem hodín. Podľa agentúry Reuters, ktorá má k dispozícii návrh záverov ministerskej schôdzky, rokovania s Gréckom o pomoci nebudú môcť začať skôr, ako vláda v Aténach zmení daňový a dôchodkový systém a kým neposilní nezávislosť štatistického úradu.
Už v sobotu sa ukázalo, že mnohé krajiny eurozóny svojim gréckym partnerom ich terajší záujem o reformy neverí. Dôvodom okrem iného je, že navrhnutý balík sa veľmi podobá tomu, ktorý presne pred týždňom grécki občania v referende jednoznačne odmietli. A pre krajiny ako Nemecko či Fínsko sú terajšie grécke sľuby nedostatočné. "Vyzerá to, že od Euroskupiny nedostaneme všetkými odsúhlasený podklad. Nie je to prekvapenie, pretože situácia je výnimočne zložitá," uviedla Merkelová. Pripomenula výrazné zhoršenie ekonomickej situácie Grécka v posledných mesiacoch. V nedeľu večer tak podľa nej summit eurozóny zhodnotí, či sú podmienky na začatie rozhovorov s Gréckom o treťom záchrannom programe.
Podľa Hollanda musia Atény ukázať, že to s reformami myslí vážne. V takom prípade potom musí Európa ako celok krajine pomôcť.
Holandský premiér Mark Rutto pri príchode poznamenal, že v nedeľu sa ukáže, či sa Grékmi podarí presvedčiť, aby výmenou za pomoc potrebné opatrenia skutočne vykonali. Summit krajín eurozóny mal pôvodne predchádzať rokovania vrcholných predstaviteľov všetkých krajín EÚ. Túto schôdzku však nakoniec predseda rokovania únijných krajín Donald Tusk odvolal, aby dal eurozóne viac času na rokovania.