Myslí si to slovenský premiér Robert Fico. Od nedeľného rokovania lídrov eurozóny v Bruseli neočakáva konkrétnu dohodu ani o pomoci Grécku, ani o jeho odchode.
"Pre mňa by bola dnes najlepšia alternatíva, keby sme prijali rozhodnutie, že im nič nesľubujeme a dáme im do stredy, štvrtku možnosť v parlamente prijať všetky rozhodnutia, ktoré sa zaviazali urobiť, plus ešte odporúčania ministrov financií. Až potom sa začať rozprávať, či vôbec trvalý euroval bude alebo nebude naštartovaný," povedal Fico krátko pred začiatkom summitu. Súčasnej gréckej vláde sa totiž podľa neho nedá dôverovať.
Premiér je presvedčený o tom, že Slovensko má morálne právo na tvrdý postoj voči Grécku. "Je to naozaj krízová situácia, ale ak mám byť úprimný, toto všetko si Gréci spôsobili sami. Slovensko prešlo vážnymi reformami, aj moja vláda musela prijímať ťažké rozhodnutia. Nikto nám nič nedal, urobili sme si poriadok vo verejných financiách, máme nízky verejný dlh, zdravé banky. Ak to dokázalo Slovensko, môže to dokázať aj Grécko," argumentoval.
Doplnil, že slovenská vláda nebude súhlasiť so žiadnymi škrtmi gréckeho dlhu, rovnako nesúhlasí ani s možnosťou poskytnúť Grécku krátkodobý prekleňovací úver, kým nedôjde k dohode. Skôr než získajú pomoc z trvalého eurovalu, musia Gréci v parlamente schváliť zákony, ku ktorým sa zatiaľ iba politicky prihlásili. "To je základná podmienka na začiatok akýchkoľvek diskusií a neznamená to ešte, že budeme súhlasiť s týmto balíkom pomoci pre Grécko," doplnil Fico.
Stále tak považuje možnosť vystúpenia Grécka z eurozóny za reálnu. Skôr či neskôr totiž bude musieť prísť k nejakému rozhodnutiu. "Myslím si, že dnes prijmeme zase iba nejakú politickú deklaráciu a budú plynúť ďalšie dni. Čím ďalej budeme takto rokovať, tak je väčší predpoklad, že Grécko pôjde do kolapsu," dodal slovenský premiér.