V lete 2013 získala Národná kriminálna agentúra informácie o možnom zapojení slovenských občanov do siete pašerákov drog v Južnej Amerike, Austrálii a Japonsku. V decembri 2013 informácie podporila správa o zadržaní slovenských občanov v Tokiu pri pokuse previesť väčšie množstvo metamfetamínu do Japonska. Začiatkom minulého roka slovenská polícia už mala mená osôb podieľajúcich sa na tejto drogovej trestnej činnosti, poznala spôsob pašovania, úkryty aj trasy. Už v roku 2013 poskytla informáciu partnerským zložkám, vďaka ktorej sa podarilo zadržať prvého Slováka s drogami na medzinárodnom letisku Narita v Tokiu s troma kilogramami metamfetamínu. V priebehu roku 2014 sa podarilo podobným spôsobom na tom istom zadržať ďalších dvoch Slovákov a troch Čechov so 7,5 kilogramami drogy. Dvoch Slovákov s piatimi kilogramami metamfetamínu sa podarilo zatknúť na letisku v Manchestri vo veľkej Británii a jedného Slováka s dvoma kilogramami drogy v Antalyi v Turecku. Okrem týchto osôb britská zadržala a obvinila z drogovej trestnej činnosti štyroch Slovákov a troch Čechov. Jedného Slováka prvostupňový súd odsúdil na 4 roky a šesť mesiacov. V Japonsku boli za drogovú trestnú činnosť odsúdení dvaja Slováci a jeden Čech. V Turecku je odsúdený jeden Slovák.
Postupne sa podarilo odhaliť rozsiahlu medzinárodnú sieť pašerákov drog, ktorí z Iránu prevážali drogu väčšinou do Turecka a Arménska. Ukrývané boli v kufroch. Prevážali ich naverbovaní kuriéri z Čiech a Slovenska letecky cez Veľkú Britániu do Japonska. Vysoké pozície v karteli zastávali podľa zistení polície Slováci z východoslovenského regiónu, ktorí dlhodobo žijú a pracujú vo Veľkej Británii. Išlo o skupinu Slovákov s pobytom v Manchestri. Mali na starosť logistiku prepravy drog a verbovanie kuriérov na odporúčanie známych z Čiech a východného Slovenska. Sú podozriví, že im kupovali letenky, zabezpečovali v Tokiu ubytovanie a inštruovali ich, ako sa majú počas cesty správať a komu kufor odovzdať. Ich odmena bola 4-tisíc libier. Letenky a pobyt v Japonsku mali bezplatne. Podľa policajných informácií celú sieť zastrešuje iránska komunita pôsobiaca vo Veľkej Británii, pre ktorú mali Slováci pracovať. Iránske drogové kartely sa zaoberajú výrobou, distribúciou a predajom metamfetamínu v tonových množstvách. Priemerná výrobná cena metamfetamínu v Iráne sa pohybuje okolo štyroch eur za gram. Japonská Yakuza, ktorá má pod kontrolou pouličný predaj metamfetamínu v uliciach Tokia, tento metamfetamín predáva približne za 600 amerických dolárov za gram. Celková hodnota zadržaného metamfetamínu by na Japonskom trhu predstavovala až 12 mil. amerických dolárov. Následné finančné vyšetrovanie tohto prípadu preto všetky zúčastnené krajiny zamerajú okrem iného aj na možné podozrenie z financovania teroristických buniek na blízkom Východe zo zdrojov pochádzajúcich z predaja drog.
"Operácia Sunrise je historicky najväčšia medzinárodná protidrogová operácia, na ktorej sa zúčastnila slovenská polícia v pozícii iniciátora vyšetrovania a ide o historicky najväčší počet podozrivých Slovákov, ktorí boli angažovaní v tomto prípade. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry už začal v uvedenej veci trestné stíhanie za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.