Tie boli oveľa tvrdšie ako tie, ktoré južania odmietli v referende. Dohoda sa zrodila po 17 hodinách rokovaní na summite v Bruseli, keďže každý politik prišiel, samozrejme, presadzovať vlastné ciele. Tsipras to však nemá ani zďaleka vyhraté. Doma sa proti nemu búria a hovorí sa o rozpade vlády.
Bolo to husté. Počas 17-hodinového maratónu to viackrát vyzeralo, že južania eurozónu opustia. Text dohody sa menil celkovo 5-krát. Tsipras musí túto dohodu politicky obhájiť doma v parlamente a pred vlastnými voličmi. Nasledovať budú schvaľovania v národných parlamentoch členských krajín Únie.
„Nedohodli sme sa na žiadnej pôžičke, uložili sme im množstvo domácich úloh: schváliť zákony o zvýšení DPH a zmeny v dôchodkovom systéme, teda zvýšenie veku odchodu do penzie. Plus sa dohodlo, že bude vytvorený fond v hodnote 50 miliárd eur situovaný v Grécku a z gréckeho majetku. Plus ďalšie zmeny. Najskôr sa toto všetko musí udiať a až potom by teoreticky prichádzala do úvahy spolupráca s trvalým eurovalom,“ povedal Fico s tým, že ide o určitú formu protektorátu. Tsipras hovoril o výhodách.
„Dohoda je ťažká, ale odvrátili sme presun štátneho majetku v zahraničí. Odvrátili sme plán finančného uškrtenia a zrútenia bankového systému,“ povedal grécky premiér. V Grécku sa však chystali demonštrácie a problémy vo vlastnej strane.
Názory na dohodu
Eduard Chmelár, politológ: Príde vojenský prevrat
„Nepovažujem to za dohodu, ale veľmi nechutný spôsob vydierania zo strany veriteľov a Nemecka. Neverím, že toto je výsledok, ktorý uspokojí obe strany. Pre grécky ľud to je také ponižujúce, že aj keby to ich parlament schválil, ľudia sa budú búriť. Treba rátať aj s vojenským prevratom, lebo Gréci boli donútení, aby predali svoj štát.“
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne: Je tu riziko
„Vzhľadom na to, ako sa vyvíjali rozhovory, je to pozitívny krok. Dohodu musia schváliť grécky parlament a národné parlamenty. Atény musia prijať opatrenia - legislatívu týkajúcu sa penzií a celoplošnú DPH. Riziko existuje vždy, bude záležať na Grécku, ako sa k tomu postaví a bude spolupracovať s veriteľmi.“
Ján Baránek, politický analytik: Nebudú to dodržiavať
„Grécko do eurozóny nepatrí, dostalo sa tam podvodom. Krátkodobo sa zastabilizuje euro a oddialia sa problémy ďalších krajín. Účasť Grékov v eurozóne je neudržateľná, lebo oni tie reformy plniť nebudú. Môže sa Tsipras zaviazať, budú sa liať peniaze, ale s tou obrovskou mierou korupcie pochybujem, že sa to bude dodržiavať.“
Stanislav Pánis, analytik J&T banky: Šanca postaviť sa na nohy
„Gréci boli pritlačení k múru. Reformy sú prísnejšie ako tie, čo odmietli v referende. Majú šancu na svetlejšie zajtrajšky. Nevnímam to ako zametanie problémov pod koberec. Ich zachovanie v eurozóne je pre Slovensko výhodnejšie, lebo keby zbankrotovali, my sme sa za nich zaručili.“