Uskutoční sa pri príležitosti 70. výročia konca japonskej koloniálnej nadvlády a nadobudne platnosť 1. augusta, oznámila v utorok oficiálna tlačová agentúra KCNA bez uvedenia počtu omilostených ľudí.
Amnestia sa bude týkať osôb "odsúdených za zločiny proti štátu a jeho ľudu", uviedla KCNA bez ďalších podrobností. Vláda a príslušné orgány prijali podľa agentúry praktické opatrenia, aby sa prepustení opäť zaradili do normálneho života.
Odhady o počte severokórejských väzňov - mužov, žien a detí - sa líšia, ale ľudskoprávne organizácie tvrdia, že ich je okolo 200.000. Títo ľudia sa ocitli za mrežami väčšinou z politických, nie trestnoprávnych dôvodov.
Autori komplexnej správy uverejnenej minulý rok komisiou OSN dospeli k záveru, že podmienky v bežných severokórejských väzniciach sú často rovnako drsné ako tie gulagoch. Veľa ľudí je väznených bez súdu alebo riadneho procesu. Bitie a sexuálne zneužívanie väzňov je podľa správy samozrejmosťou.
V Severnej Kórei v súčasnosti zadržiavajú štyroch Juhokórejčanov obvinených zo špionáže alebo nelegálneho vstupu na jej územie. Očakáva sa, že amnestia sa žiadneho z nich netýka. Režim v KĽDR pravidelne udeľuje milosť pri významných výročiach. Naposledy sa tak stalo v roku 2012 pri príležitosti 100., resp. 70. výročia narodenia vodcov Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Amnestia bola vyhlásená aj v roku v roku 2005.
Okrem konca japonskej koloniálnej nadvlády na Kórejskom polostrove (1910-1945) si KĽDR v tomto roku tiež pripomína 70. výročie založenia vládnucej Strany práce.