Počas jeho prvej zahraničnej návštevy v susednom Nemecku novinárom povedal, že "nechce urobiť len symbolické gesto", ale vyjadril svoje želanie začať okamžite spolupracovať. Sarkozy sa v Berlíne stretol na večeri s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou mal diskutovať okrem tradičného nemecko-francúzskeho spojenectva aj o otázke európskej ústavy.
Merkelová, ktorej krajina v súčasnosti predsedá EÚ, sa snaží sa nájsť spôsoby, ako oživiť euroústavu, ktorú pred dvoma rokmi zablokovali Francúzi a Holanďania, keď proti nej hlasovali v celonárodných referendách. Nová francúzska vláda na čele so Sarkozym môže Merkelovej ambície uľahčiť. Sarkozy nechce, aby o novej zmluve rozhodovali občania v referende, ale francúzsky parlament.
Nemecké predsedníctvo Európskej únie chce na júnovom summite európskych lídrov v Bruseli predložiť cestovnú mapu, ktorá by viedla k prijatiu novej ústavnej zmluvy do roku 2009. Sarkozy viackrát počas predvolebnej kampane zdôraznil, že nový text by mal francúzsky parlament prijať už v lete. Hoci nemecká kancelárka uviedla, že v novej ústave chce ponechať väčšiu časť pôvodného textu, Sarkozy uprednostňuje "minizmluvu" pred plnohodnotnou ústavou.
Sarkozy presadzuje vytvorenie postu európskeho ministra zahraničných vecí a trojročného predsedníctva EÚ oproti súčasnému šesťmesačnému. V minulosti Sarkozy viackrát kritizoval aj nižšie daňové zaťaženie v nových členských krajinách EÚ a pohrozil, že bude pre ne žiadať znižovanie európskej finančnej pomoci. Veľmi kriticky vystupoval aj v otázke počtu komisárov EK. Podľa Sarkozyho je neprijateľné, aby mali malé krajiny rovnaký vplyv ako veľké. Sarkozyho najvýraznejšou agendou v otázke reformy európskych inštitúcií je snaha o presadenie kvalifikovanej väčšiny pri hlasovaní na ministerských radách.
Sarkozy chce pomôcť EÚ dostať sa z paralýzy
BERLÍN - Nový francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa pár hodín po nástupe do funkcie zaviazal, že pomôže Európskej únii dostať sa z "paralýzy" a signalizoval energetický prístup k zahraničnej politike.