Nový Čas sa pozrel na to, čo Tsipras sľuboval krajine pred nástupom do premiérskeho kresla a na aké podmienky musel v pondelok pristúpiť po rokovaniach s veriteľmi, aby získal potrebné peniaze na záchranu krajiny. Zdá sa, že pre dohodu však už svoje predvolebné sľuby nezrealizuje.
Tsipras sa podriadil požiadavkám Bruselu, ktoré sú oveľa tvrdšie ako tie, ktoré Gréci odmietli v referende. Pred voľbami sľuboval južanom „ukončenie obdobia hanby.“ Vyhlasoval, že keď vyhrá, zruší časť úsporných opatrení a presadí u veriteľov odpustenie dlhov. Po 17 hodinovom rokovaní lídrov eurozóny pristúpil na dohodu, ktorá je v rozpore s tým, čo Syriza pred voľbami sľubovala. Aby sa mohli začať rokovania s veriteľmi o ďalšom záchrannom balíku, musí dohodu z Bruselu schváliť grécky parlament a po ňom národné parlamenty niektorých krajín eurozóny. A s tým môže mať Tsipras problém. Jeho koaličný partner Nezávislí Gréci (ANEL) odmietol reformy. „Dohoda hovorí o garanciách týkajúcich sa verejného majetku v hodnote 50 miliárd eur, o legislatívnych zmenách vrátane konfiškácie domov... Nemôžeme s tým súhlasiť,“ vyhlásil Panos Kammenos z ANEL-u.
Politici zo Syrizy hovorili o zmenách vo vláde, spomínal sa jej rozpad, čo zatiaľ ANEL vyvrátil. Banky v Grécku sú naďalej zatvorené, krajina nezaplatila druhú splátku Medzinárodnému menovému fondu vo výške 456 miliónov eur. V krajine bude aj dnes z dôvodu rokovania parlamentu rušno, vyprší totiž termín, kedy musia Atény schváliť reformy. Odbory už vyhlásili 24-hodinový štrajk.
Tsiprasove predvolebné sľuby:
- odchod z NATO - nedodržal
- vyhnanie cudzích vojakov z Grécka - nedodržal
- silne lavicový ekonomický program - nedodržal
- zvýšenie minimálnej mzdy - nedodržal
- zníženie daní - nedodržal
- zadarmo dodáva elektriny a kúrenie - dodržal
- zvýšiť dane pre bohatých - dodržal