Cieľom je pripraviť sa na hrozby súvisiace s džihádistickým zoskupením Islamský štát (IS), hroziace južnému krídlu aliancie. Viac ako 30 štátov, vrátane nečlenských krajín NATO, ako je Švédsko a Rakúsko, sa zúčastní rozsiahlych vojenských cvičení, ktoré zahrnú plochy pod kontrolou Talianska, Španielska a Portugalska. Ide o námorné trasy, ktoré využívajú aj pašeráci ľudí na prepravu nelegálnych migrantov do Európy.
Na námorných operáciách naplánovaných od 3. októbra do 6. novembra má byť nasadených spolu 36.000 vojakov. Predstavitelia NATO v stredu oznámili, že aliancia v tomto období uskutoční jedno z najťažších cvičení aké kedy pripravila, a to v kontexte komplexnej série hrozieb, ktorú môžu predstavovať džihádisti útočiaci na pozemné ciele, na mori a vo vzduchu. "Nemôžeme si vybrať medzi východnou hrozbou a južnou hrozbou. Musíme sa pripraviť na obe," uviedol generál Hans-Lothar Domrose, ktorý je šéf veliteľstva NATO v holandskom Brunssume. Generál bo poverený prípravou najrozsiahlejšieho námorného cvičenia aliancie v po roku 2002. V tomto roku 15 členských štátov a 12 partnerských krajín testovalo svoje vojenské schopnosti v morských vodách Nórska a Poľska.
V poslednom čase, po udalostiach na Ukrajine, NATO svoju pozornosť zameralo najmä na Rusko. Nárast vplyvu Islamského štátu v Iraku a Sýrii je pre alianciu ďalším veľkým problémom. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tejto súvislosti upozornil, že udalosti známe ako "arabská jar" sa zvrhli na "brutálnu zimu" nestability.
Generál Domrose upozornil, že aliancia musí bojovať proti nepriateľovi, ktorý získava vplyv prostredníctvom sociálnych sietí, má propagandu schopnú inšpirovať teroristické útoky v Severnej Amerike a Európe a disponuje početnými skupinami bojovníkov v rozsiahlych oblastiach. Námorné cvičenie bude súčasťou záväzkov aliancie vybudovať nové sily rýchleho nasadenia v počte niekoľko tisíc vojakov, ktoré by boli schopné zasiahnuť v krízovej oblasti v priebehu niekoľkých dní.