Presne rok po nehode sa zahraničné médiá dostali k záverečnej správe vyšetrovateľov. Spis doterajšie domnienky potvrdzuje a vinu hádže na proruských fanatikov! S odhaleniami prišla ako prvá najväčšia spravodajská televízia CNN. Dva zdroje z prostredia oficiálnych holandských vyšetrovateľov pre kanál potvrdili, že návrh správy odovzdali na preskúmanie agentúram pre bezpečnosť leteckej prevádzky viacerých štátov sveta. Podľa jedného zo zdrojov návrh správy uvádza nielen to, odkiaľ raketu vystrelili, ale aj identifikuje tých, ktorí mali kontrolu nad týmto územím.
Zo zostrelenia lietadla jasne obviňuje proruských vzbúrencov. Tím holandských vyšetrovateľov sa k týmto tvrdeniam odmietol vyjadriť. Prezident Vladimir Putin včera vyslovil pohoršenie nad únikom záverečných správ. Pozostalí po obetiach už podali žalobu na bývalého ruského veliteľa separatistov Igora Girkina, ako na človeka zodpovedného za zostrelenie civilného stroja. Podľa britského The Telegraphu pozostalí, ktorí si dnes na spomienkovej omši v obci Nieuwegein pri Utrechte uctili pamiatku svojich blízkych, požadujú 825 miliónov eur.
5 faktov, ktoré svedčia o vine separatistov
1. Prepisy rozhovorov
20 minút po zostrelení lietadla volal líder separatistov Igor Bezler ruskému plukovníkovi Vasilovi Geraninovi, že práve zostrelili lietadlo.
2. Raketa zem - vzduch
Správa, ktorá unikla nemeckej rozviedke, informovala, že separatisti sa zmocnili protilietadlového systému Buk a použili ho na zostrelenie lietadla.
3. Falšovali údaje
Rusi sa viackrát snažili falšovať dôkazy. Ruské ministerstvo dokonca publikovalo dve upravené satelitné snímky, aby zhodili vinu na Ukrajincov. Rovnako dopadli aj „údajné“ zábery ukrajinskej stíhačky blízko lietadla. Tiež išlo o podvrh.
4. Ruský vojak
Podľa agentúry Unian reportéri našli na ruských sociálnych sieťach fotografie zhotovené jedným z ruských vojakov, ktoré svedčia o tom, že rakety Buk previezol na Ukrajinu automobilový prápor z Moskvy. Dotyčný vojak zdokumentoval celú trasu kolóny.
5. Obkľúčili miesto činu
Záchranári a nezávislí pozorovatelia mali obmedzené možnosti po príchode na miesto tragédie, ktoré mali plne pod kontrolou proruskí separatisti. Pustili ich iba tam, kde chceli.
Pád boeingu v číslach
17. 7. 2014
Lietadlo Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré smerovalo do Kuala Lumpuru z Amsterdamu, zostrelili v Doneckej oblasti ruskí separatisti.
10 km
Stroj zmizol z radarov o 15.25 hod. z výšky 10 060 m takmer po tri a pol hodine letu.
298 obetí
Všetkých 283 pasažierov a 15 členov posádky nešťastie neprežilo. Obete tvorili obyvatelia desiatich krajín sveta. Až 197 cestujúcich bolo z Holandska. Okrem dvoch osôb už dokázali identifikovať všetky obete.
34 km2
Trosky lietadla boli rozhádzané do vzdialenosti 34 km2. Väčšina trosiek dopadla na pole, niektoré časti stroja a tiel aj do blízkosti obytnej štvrte.
2 čierne skrinky
Vyšetrovateľom sa podarilo dva dni po tragédii nájsť obe čierne skrinky. 22. júla ich dali malajzijským vyšetrovateľom.