Neznámy hlas v srbčine hovorí, že obyvatelia týchto štátov by sa na príchod teroristov mali tešiť. Na hrozbu už reagovali poprední predstavitelia Srbska a Chorvátska. V ich oblasti žije pritom viac ako dva milióny moslimov, ktorým výzva teroristov bola určená. Navyše minulý týždeň v Kosove zatkli piatich teroristov. Nový Čas zisťoval u odborníkov, či sú hrozby reálne, alebo ide len o ich propagandu. Islamisti sa chystajú do Európy. Po tohtoročných útokoch na obyvateľov Starého kontinentu vo Francúzsku a v Tunisku, by chceli v zákernom boji pokračovať. Teraz oznámili na videu svoje nové plány. „Radujte sa, na Balkán sa blížia lepšie časy, blížia sa moslimovia, sme Islamský štát,“ hovorí neznámy hlas. Ešte pred mesiacom, keď mal bosnianske Sarajevo navštíviť pápež František, teroristi vyzvali na svätú vojnu na tomto území.
Plánujú inváziu
Radikáli vo videu detailne označili štát za štátom, ktorých sa chcú na Balkáne zmocniť. Chorvátsko by bolo druhé v poradí. K vyhrážkam sa vyjadrili aj bezpečnostné zložky zasiahnutých štátov, podľa ktorých reálna invázia nehrozí. Rovnakej rétoriky sa zatiaľ drží aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. „Cieľom extrémistov a radikálov z tzv. Islamského štátu je zastrašovanie a šírenie neistoty. Úrady všetky relevantné hrozby terorizmu vyhodnocujú a prijímajú potrebné opatrenia,“ povedal hovorca rezortu Peter Stano.
„Chorvátske úrady v súvislosti s výhražným videom údajných členov tzv. Islamského štátu preverujú zdroje informácií na YouTube a zdôrazňujú, že bezpečnostná situácia a ochrana turistov sú pod dobrou kontrolou,“ informoval Stano o ich postupoch.
Pokus o útok
V poslednom období sa radikáli nebezpečne priblížili k Európe. Pred niekoľkými mesiacmi zahraničné médiá publikovali fotografie z istej dediny v Bosne a Hercegovine, kde miestni moslimovia vyvesili do okien vlajky kalifátu. Minulý týždeň polícia zatkla v Kosove piatich ľudí podozrivých z pokusu o teroristický útok. „Plánovali vyliať jed do vodnej nádrže v hlavnom meste Priština. Cez minulý víkend sme z bezpečnostných dôvodov prerušili dodávky vody desiatkam tisícov obyvateľov,“ informovali miestne úrady. K celkovej napätej atmosfére neprispel ani stredajší útok teroristov na Stredozemnom mori, keď z egyptského pobrežia vypálili raketu na hliadku miestnej lode. Napriek mohutnému výbuchu nikto z námorníkov nezomrel.
Hrozbou sú osamelí jazdci
Podľa analytika Iva Samsona situácia zostane v najbližšom období rovnaká. „Výpovede nemajú žiadnu hodnotu. Chorvátsko je kryté Európskou úniou a je členom NATO. Preto akýkoľvek útok by znamenal vyhlásenie vojny všetkým krajinám NATO. Video je jedným z výkrikov Islamského štátu, ktorými si mobilizuje svojich ľudí, nadšencov z celého sveta,“ povedal Samson.
Podľa odborníka na rozdiel od priamej invázie k realite má bližšie hrozba útokov individuálnych jedincov. „Pre Európu by bolo veľmi nepríjemné, keby sa Islamský štát pustil do teroristických útokov podľa vzoru al Káidy. V takomto prípade by išlo o zviditeľnenie, a nie o pokus získať nové územia. Útoky sú kontraproduktívne, stmeľujú ľudí v krajine a zvyšujú odpor,“ uzavrel Samson, podľa ktorého by podobné správy nemali narušiť dovolenkové plány Slovákov.
Vyhrážky aj Slovensku
Na začiatku júla sa na jednom z 90-tisíc účtov Islamského štátu na sociálnej sieti objavila koláž s vlajkami 26 krajín z celého sveta, ktoré považujú za nepriateľov. Medzi ôsmimi európskymi figurovalo aj Slovensko. Nie je dosiaľ známe, prečo si radikáli vybrali práve našu krajinu, ktorá je súčasťou NATO. Vlajka samotného spoločenstva na obrázku tiež nechýbala. Podľa informácií Nového Času slovenské bezpečnostné zložky sa tejto hrozbe venujú a prešetrujú ju.
Dovolenkári sa zatiaľ neboja
Podľa oficiálnych štatistík ročne cestuje do Chorvátska viac ako 350 000 slovenských turistov. Ďalšie tisíce smerujú do okolitých balkánskych štátov. Nový Čas sa spojil s tými, ktorí svoju dovolenku plánujú v najbližších dňoch a aj s turistkou priamo z centra diania.
Róbert Báleš (36), Bošany ,,Určite to neovplyvní našu dovolenku do Chorvátska, inak by sme museli potom sedieť doma. Ak by sa tam však niečo stalo ako v Tunisku, tak by som tam svoju ženu už určite neposlal.“ |
Martina Šulová (35), Čadca: ,,Do Chorvátska tento rok pôjdeme, ako sme si to naplánovali. Tieto nové informácie nás neovplyvnili rovnako ako ani útoky v Tunisku z minulého mesiaca.“ |
Andrea Pagáčová (43), Ladce: ,,Nachádzam sa momentálne v Čiernej Hore. Neboli sme zatiaľ informovaní o ničom. Správy ani nesledujeme, sme spokojní, je tu veľmi dobre. Nezaregistrovala som, aby tu turisti o niečom takom hovorili. Nikto nám nevravel, že by mal byť na balkánske krajiny útok.“ |