Austrálsky premiér Tony Abbott medzitým v Canberre pri odhalení pamätnej dosky 38 austrálskym obetiam odsúdil barbarstvo činu, spáchaného počas konfliktu proruských separatistov a ukrajinských vládnych síl. Pietny akt sa v piatok konal aj v Holandsku. Obrady sa odohrali uprostred stupňujúcej sa vojny slov o to, kto nesie vinu za zničenie civilného stroja. Kyjev a Západ tvrdí, že lietadlo pravdepodobne zostrelili separatisti, alebo priamo ruskí vojaci, zatiaľ čo rebeli a Moskva pripisujú vinu ukrajinským ozbrojeným silám.
V obci Hrabovo sa pred začiatkom procesie zišli dedinčania v kostole. Spomienková akcia, zorganizovaná miestnymi vodcami a proruskými separatistami, zahŕňa odhalenie pamätného kameňa v poliach, kde sa lietadlo zrútilo. V Donecku ľudia na uctenie pamiatky mŕtvych vypustili do vzduchu 298 balónikov. Spomienkových akcií sa zúčastnil šéf doneckých vzbúrencov Alexander Zacharčenko.
Austrálske médiá zverejnili doposiaľ neznáme video, zhotovené bezprostredne po páde boeingu a zachytávajúce pravdepodobne proruských separatistov pri plienení batožiny cestujúcich uprostred dymiacich trosiek. Podľa šéfky austrálskej diplomacie Julie Bishopovej materiál, zverejnený práve na výročie tragédie, budí "zhnusenia".
V Holandsku sa stovky pozostalých po obetiach katastrofy zhromaždili v konferenčnom centre neďaleko Utrechtu. Pri pietnej ceremónii, ktorú zorganizovali sami pozostalí, boli prečítané mená všetkých 298 obetí, z ktorých veľkú väčšinu tvorili práve Holanďania. Na spomienkovej akcii bol prítomný premiér Mark Rutte. Štátne vlajky boli na holandských vládnych budovách spustené na pol žrde. Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil zo zodpovednosti za tragédiu najvyššie ruské vedenie. "Vysoko vyspelá zbraň, ktorá zostrelila lietadlo, sa mohla do rúk teroristov dostať jedine z Ruska. To sa nemohlo stať bez účasti, bez priameho rozkazu z najvyššieho politického vedenia susedného štátu," vyhlásil v anglicky vyslovenom prejave k výročiu tragédie. Pripomenul, že medzi obeťami bolo aj 80 detí, a zopakoval prísahu, že vinníci neuniknú trestu.
Britská vláda sa v piatok vyslovila za vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by vinníkov potrestal. "Usilujeme sa o spravodlivosť pre 298 nevinných ľudí, ktorí prišli o život," vyhlásil šéf britskej diplomacie Philip Hammond, ktorého krajina je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. "Všetky snahy podkopať tento proces zbavuje obete práva na spravodlivosť a nemali by sa tolerovať," dodal. Medzi obeťami bola aj desiatka Britov. Návrh na zriadenie tribunálu odmieta Rusko, ktoré v Bezpečnostnej rade OSN disponuje právom veta. Ruský prezident Vladimir Putin návrh vo štvrtkovom telefonáte holandskému premiérovi kritizoval ako "kontraproduktívny" a "predčasný", lebo ešte neskončilo vyšetrovanie, ktoré by - ako zdôraznil - malo byť objektívne a nestranné.
Správa holandských vyšetrovateľov má byť zverejnená v októbri, má sa však venovať príčinám katastrofy, a nie vinníkom. Na palube lietadla na letu MH17 sa okrem Holanďanov nachádzali tiež občania Malajzie, Belgicka, Kanady, Indonézia, Nemecka, Nového Zélandu a Filipín.