Číselné hodnoty budú na niektorých miestach Slovenska dokonca vyššie ako na niektorých exotickejších miestach, napríklad na Kanárskych ostrovoch. Trópy prinesú také návaly tepla, o akých môžu snívať napríklad obyvatelia ďalekých Šalamúnskych ostrovov, kde nikdy nebolo viac ako 36 stupňov Celzia. Extrémne letné počasie neprináša iba radosť hlavne pre deti, ale aj zodpovednosť pred jeho negatívnymi účinkami. Nový Čas vám prináša stručný prehľad prvej a rýchlej pomoci pred tropickým počasím na vystrihnutie.
„Cez víkend čakáme teploty na niektorých miestach Slovenska až do výšky 38 stupňov. Smerom od Španielska začal prúdiť tropický vzduch. V nedeľu sa však už charakter počasia bude meniť, keď sa od západu bude približovať studený front. Vtedy bude teplo hlavne na východe a po miernom ochladení sa v polovičke nasledujúceho týždňa opäť oteplí na 37 stupňov,“ informoval odborník o vývoji na najbližšie dni.
Slováci sa väčších prehánok počas mierneho ochladenia obávať nemusia. Podľa Jurčoviča budú mať väčšie problémy s búrkami hlavne Česi a Rakúšania. Kým sa na Slovensko studený front dostane, stihne sa už „rozbiť“ na malé časti. Teplo je počas tohto víkendu aj v celej južnej Európe, kde sa teplota šplhá na hranicu 40 stupňov. Vôbec najvyššie číslo dosiahol Starý kontinent v roku 1977, keď v roku 1977 namerali v Grécku 48 stupňov.
Padne náš rekord?
Na porovnanie, slovenský rekord je starý iba osem rokov, keď bolo v Hurbanove 40,3 °C. „Tento rekord cez víkend asi nebude prekonaný, ale ak áno, tak by ma to neprekvapilo. Rozdiel medzi ním a súčasnými teplotami je naozaj malý. Stačí, že bude viac, pofukovať vetrík alebo sa vytvorí nejaký oblak, a to už pribrzdí otepľovanie, takže stačí naozaj málo. Je nemožné predpovedať rekordy. Je to podobne ako v športe, závisí od konkrétnej situácie, ako sa vyvinie a ako na ňu budú vplývať okolité faktory,“ povedal Jurčovič.
Rýchla pomoc pri trópoch
1. Úpal
Príznaky: bolesť hlavy, zmätenosť, strata vedomia, vracanie, šokový stav, svalové kŕče, teplota, suchá koža a žiadny pot, periodické dýchanie.
Prvá pomoc: osprchujte sa studenou vodou, ale opatrne, aby nedošlo k šoku; neužívajte lieky na zníženie teploty, ale radšej studené obklady; dopĺňajte tekutiny v malých dávkach (voda so soľou, iónové nápoje, studený čaj alebo džús).
Prevencia: pite dostatok tekutín; noste pokrývky hlavy; obmedzte fyzickú námahu; nezostávajte dlho na slnku.
2. Vyčerpanie z tepla
Príznaky: únava, vracanie, závraty, nevoľnosť, smäd, kŕče v bruchu a dolných končatinách, šok až kolaps obehovéhom systému.
Prvá pomoc: postihnutého premiestnite do tieňa; uložte ho do polosedu a uvoľnite mu odev; každých 15 minút musí prijať dva decilitre studenej vody so soľou; masírujte miesta, kde má kŕče; ak upadne do bezvedomia, uložte ho do polohy na boku; privolajte lekára.
Prevencia: pite častejšie v menších dávkach a odpočívajte v tieni alebo v chladnejšej miestnosti; osviežte sa studenou sprchou; noste voľné odevy vo svetlých farbách z ľahkých tkanín.
3. Spálenie kože
Príznaky: koža je červená, páli a svrbí.
Prvá pomoc: začnite chladivou sprchou, najprv mierne vlažnou a postupne ju schladzujte; pokožku následne neutierajte uterákom, len si ho na telo jemne pritláčajte; pokožku si natrite Panthenolom, bielym jogurtom alebo inými mliečnymi produktmi; neodporúča sa celotelový kúpeľ a máčanie vo vode.
Prevencia: pokožku si natierajte postupne opaľovacím krémom; pobyt na slnku dávkujte po niekoľkominútových časových úsekoch; nevystavujte sa priamemu slnku medzi 11.00 a 15.00; dodržiavajte pravidelný pitný režim.
Osviežovanie a ochladzovanie
- dodržujte pitný režim a nepite až vtedy, keď pocitujete smäd
- dospelý človek by mal vypiť denne minimálne tri litre vody
- nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu
- pred spaním miestnosť vyvetrajte, zakryte sa iba ľahkou prikrývkou
- klimatizácia je vhodná, ale rozdiel medzi teplotou vnútri a vonku nesmie byť väčší ako 6 - 8 stupňov
- na kúpaliskách choďte často do vody, ale pozor na teplotný šok
Teplotné rekordy vo svete
−12,3 °C - Južný pól (2011)
17,5 °C - Antarktída (2015
30,5 °C - Island (1939)
33,3 °C - Írsko (1887)
35,2 °C - Wales (1990)
36,1 °C - Šalamúnske os.(2010)
37,2 °C - Portoriko (1985)
40,3 °C - Slovensko (2007)
40,4 °C - Česká republika (2012)
48 °C - Grécko (1977)
56,7 °C - USA (1913)
Kľúčové teploty
100 °C
Nastáva var vody. Zaujímavosťou je, že táto teplota platí pre nadmorskú výšku 0 metrov nad morom. Čím vyššie stúpame, tým sa mení aj vonkajší tlak okolia, ktorý spôsobí, že na var potrebujeme menšiu alebo vyššiu teplotu.
37 °C
Teplota zdravého ľudského tela. Najodolnejším organizmom sú pomalky zo skupiny špirálovcov. Prežijú aj pri absolútnej nule, pri 150 °C aj v otvorenom vesmíre.
20 °C
Ideálna teplota miestnosti, v ktorej pracujete alebo spíte. Ak je vonku toľkoto stupňov aj v noci, získa prívlastok tropická.
14 °C
Priemerná teplota zemského povrchu. Najteplejšie je pri jadre v hĺbke 6 370 kilometrov, kde je 6 720 stupňov, čo je väčšia teplota ako na povrchu Slnka.
0 °C
Voda začína zamŕzať. Chlad je citeľný na nezakrytých častiach ľudského tela. Vhodné je nosenie rukavíc. Niektoré živočíchy sa už uložili na zimný spánok.
-273,15 °C
Je to najnižšia teplota, ktorú by bolo možné dosiahnuť v makroskopickom systéme. Podľa tretieho termodynamického zákona nie je reálne absolútnu nulu nikdy dosiahnuť, je to teda len teoretická hodnota.
Predpoveď počasia
Dnes: 32 - 38 °C
Nedeľa: 30 - 35 °C
Pondelok: 27 - 33 °C
Utorok: 28 - 34 °C
Streda: 30 - 36 °C