"Jedným z dôvodov, prečo tá dohoda je dobrá dohoda, je zachovanie možnosti vojenského úderu Spojených štátov proti Iránu," povedal minister obrany USA Ashton Carter v nedeľu počas letu do Izraela. Ak sa bude Irán napriek dohode dosiahnutej minulý týždeň vo Viedni snažiť získať jadrovú zbraň, môžu Spojené štáty zasiahnuť vojensky. "Túto možnosť sme zachovali a stále ju zlepšujeme," konštatoval Carter.
Šéf Pentagónu ubezpečil, že USA chcú prehĺbiť vojenskú spoluprácu so svojimi tradičnými spojencami v regióne, ako sú Izrael a Saudská Arábia. Vzhľadom na "potenciál pre agresiu a nebezpečné aktivity Iránu" sa USA vždy snažia vylepšiť svoju pozíciu. Zamerané je to aj na boj proti extrémistickým skupinám v regióne, ako je Islamský štát. S Izraelom jeho krajina už spolupracuje predovšetkým v protiraketovej obrane a boji proti terorizmu, povedal ďalej Carter. Existuje však mnoho ďalších oblastí, v ktorých by sa mohla spolupráca rozšíriť, "a my sme pripravení urobiť viac".
Carter sa v pondelok stretne s izraelským ministrom obrany Mošem Jaalonom a ďalšími vojenskými predstaviteľmi. Jeho stretnutie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom je naplánované na utorok pred odletom do Saudskej Arábie. Netanjahu odsúdil dohodu s Teheránom ako "historický omyl". Aj Saudská Arábia je voči jadrovej dohode s Iránom veľmi skeptická.
Carter počas svojej cesty po regióne navštívi aj Jordánsko, kde sa stretne sa s kolegami jordánskeho pilota, ktorého zaživa upálili islamisti. Siahodlhé rokovania šiestich svetových mocností s Iránom sa skončili 14. júla vo Viedni. Iránska vláda sa zaviazala k ďalekosiahlym škrtom v obohacovaní uránu a akceptovala komplexné inšpekcie svojich jadrových zariadení. Na oplátku budú zrušené sankcie proti Iránu; tie však môžu byť okamžite obnovené, ak Teherán nebude plniť podmienky dohody.