Slováci menia svoje bývanie len veľmi zriedkavo. Väčšina populácie rieši otázku bývania maximálne raz či dvakrát v živote, a to zvyčajne v čase, keď sa osamostatňujú, alebo si zakladajú rodinu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Prvú stavebnú sporiteľňu (PSS) uskutočnila Agentúra sociálnych analýz.
Pri otázke, koľkokrát v doterajšom živote riešili otázku bývania, 30 % respondentov vo veku od 18 do 65 rokov uviedlo, že od detstva bývajú stále v tom istom. Raz či dvakrát sa sťahovalo, alebo svoje bývanie prestavovalo 46 % Slovákov. Viac ako dvakrát sa sťahovalo iba 19 % opýtaných.
Frekvencia sťahovania či iných zásadných zmien v bývaní podľa prieskumu narastá priamoúmerne s veľkosťou sídla. Najvyššie percento respondentov, ktorí menili svoje bývanie viac ako dvakrát, pochádza zo sídel nad 100.000 obyvateľov.
Najmenej menia svoje bývanie obyvatelia Žilinského kraja, kde až 38 % ľudí od detstva býva v tom istom dome alebo byte. Naopak, najviac sa sťahujú a prestavujú svoje byty ľudia v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde sa aspoň raz sťahovalo vyše 70 % ľudí.
Najvyššia frekvencia je pritom v regióne Bratislava, kde sa viac ako dvakrát sťahovalo 37,6 % obyvateľov. Pre porovnanie, v ostatných krajoch to bolo od 12 do 21 %.
Zatiaľ čo spomedzi respondentov so základným vzdelaním sa nikdy nesťahovalo až 44,2 %, medzi vysokoškolsky vzdelanými bolo takých len 13,5 %. Aspoň raz v živote sa sťahovalo takmer 80 % vysokoškolákov. Až 27 % z nich sa sťahovalo viac ako dvakrát.