Aké sú zákulisné pikošky Chalupářov, koľko za účinkovanie brali herci a čo sa prihodilo počas nakrúcania?
Príbehmi obyvateľov malej dedinky žilo celé Československo. Seriál Chalupáři si nečakanú popularitu určite získal vďaka hereckej elite, ktorá si v ňom zahrala - Vladimírovi Menšíkovi († 58), Josefovi Kemrovi († 72), Jiřímu Sovákovi († 79) či Stelle Zázvorkovej († 83). A s tým nepočítal dokonca ani samotný režisér František Filip (84).
„Keď som nakrúcal Chalupářov, nečakal som taký úspech ani v najmenšom. Veď ja som ich ani nechcel nakrúcať, ten scenár mi pripadal taký lacný a úplne hlúpy,“ povedal Filip, ktorý Chalupářov režíroval už pred 40 rokmi. Ale zo seriálu z dedinského prostredia sa nakoniec stal hit. „Klamal by som, že ma divácky úspech neteší. Ten drobný spotrebný tovar, ako seriálu hovorím, je dielko odpočinkové, nenáročné a ľudské. A toto asi ľuďom v tej dobe chýbalo,“ zamyslel sa režisér.
Sovák namiesto Marvana
A ako to už býva, najlepšie veci vznikajú vďaka náhode. Asi nikto si dnes už nedokáže predstaviť revízora Evžena Humla z Chalupářov v podaní iného herca ako Jiřího Sováka. Pritom Sovák ho vôbec nemal hrať. Scenárista František Vlček totiž písal túto postavu priamo na telo hercovi Jaroslavovi Marvanovi († 72). Voľba padla na Marvana najmä preto, že si revízora zahral už vo filmoch Dovolená s Andělem či Anděl na horách. Dokonca práve s hereckým kolegom Josefom Kemrom, ktorý si v Chalupářoch strihol hneď druhú hlavnú rolu.
Marvan mienil, osud menil. Krátko po nakrúcaní filmu Noc na Karlštejně obľúbený herec v roku 1974 zomrel. Tvorcovia sa tak na jeho miesto rozhodli osloviť Jana Pivca († 72), no toho zradilo zdravie a necítil sa na takú náročnú rolu v seriáli. Do tretice tak rad prišiel na Sováka. „A urobili dobre,“ myslí si jeho herecký kolega Václav Sloup (78). „Marvan bol predsa len iná herecká generácia, so Sovákom bola zábava a do dedka Humla sa úplne zamiloval.“
Menšík bral 1 200 KČS za deň
Herci z úspešného seriálu si prišli na svoje - platy mali na tie pomery kráľovské. Sovák spolu s Kemrom mali aj 800 korún za nakrúcací deň, podľa pamätníkov si tak prišli za 50 dní nakrúcania na slušných 40-tisíc. Pritom priemerná mzda v socialistickom Československu bola vtedy 2 300 korún!
Najvyšší honorár - 1 200 korún za deň - mal herec a zabávač Vladimír Menšík. Herečka Luba Skořepová (91) si zo seriálového honoráru dokonca kúpila východonemecký automobil zn. Trabant. „Presnú sumu si už skutočne nepamätám. Ale viem, že som pridala podstatnú časť honoráru na kúpu béžového trabanta. Vrelo mi ho odporučil kolega Josef Kemr. Prisahal, že s tým autom nebudem mať nikdy žiadne problémy. A predsa len boli. Nič neposlúchalo. Sviečky aj nejaká tajomná reléová súčiastka, o ktorej dodnes neviem, na čo vlastne slúži,“ spomína herečka.
A hoci sa investícia do trabanta Skořepovej nevydarila, na Chalupářov spomína rada. „Už skoro nikto nežije, všetci zomreli, hlavne chlapi...“ povzdychne si.
Komunisti Matušku nechceli
Poznávacím znamením seriálu Chalupáři bola úvodná pesnička rodáka z Košíc - speváka Waldemara Matušku († 76). „Když máš v chalupě orchestrión...“ Hoci bez titulnej piesne s Matuškovým hlasom by si diváci seriál dnes len ťažko vedeli predstaviť, kedysi sa musela zaobísť bez neho. Prečo?
Keď v roku 1986 Matuška spolu so svojou rodinou emigroval z Československa, komunisti sa s tým nevedeli zmieriť. Veď po Karlovi Gottovi to bola druhá najväčšia hviezda československej pop-music. Začalo sa teda trestať. Postupne vymizli z predajní Matuškove platne, jeho hlas nebolo počuť v rádiách a filmy, v ktorých sa objavil, zrazu putovali do trezora a nemohli sa premietať. Výnimkou neboli ani Chalupáři, do ktorých politický systém zasiahol tak, že spevákov hlas zo znelky jednoducho vymazal.
„Stalo sa to náhle. Nikto nám dopredu nič nepovedal. Ale čo by v tej dobe niekto niekomu oznamoval?“ spomína Jiřina Bohdalová (84), ktorá hrala Dášu Fuchsovú.
Toto gesto trápilo aj samotného Matušku. „Boli sme už na Floride, keď nám to dali vedieť naši známi. Waldo sa ma vtedy opýtal, prečo sa tomu divím. Veď to je predsa aj dôvod, prečo sme emigrovali. Je predsa strašné žiť v krajine, kde sa vládcovia boja už aj pesničky,“ zaspomínala si Matuškova žena Olina.
Pikošky o seriáli
- Počas nakrúcania vo Višňovej (okres Příbram) si herci aj štáb urobili základňu v miestnej dedinskej krčme. Dodnes v nej na stene visí hlava vypchatého diviaka, ktorého v čase nakrúcania zastrelil Vladimír Menšík.
- Po dramatickej scéne, keď sa Ladislav Menšík alias Tonda Čihák ide obesiť kvôli svojej manželke Aničke Čihákovej, ktorú si zahrala Gabriela Vránová, herci oslavovali tisícu klapku. Herci svoj výkon poriadne zapili a podľa Vránovej šampanské doslova tieklo prúdom.
- Počas nakrúcania sa v dejvickom byte Stelly Zázvorkovej po večeroch konali veľkolepé hody. Zázvorková svojim kolegom vo veľkom vyvárala, a dokonca piekla niekoľko kačíc a husí súčasne v obavách, že hosťom nebude stačiť jedlo.
- Jiřina Bohdalová chcela v 70. rokoch kúpiť svoju seriálovú chalupu, v ktorej bývali aj Josef Kemr a Jiří Sovák. Herečka však mala smolu, pretože majitelia jej ju nechceli predať.
- Najmladšej herečke Mahulene Bočanovej išlo počas nakrúcania aj o život. „Spadla som pod auto hercovi Čestmírovi Řandovi. Ako deti sme mali bežať vedľa mercedesu. Keďže som bola súťaživá, chcela som byť medzi prvými. Na štrku sa mi však pošmykla noha a zletela som rovno pod auto,“ opisuje Bočanová svoju prvú hereckú haváriu, po ktorej jej dodnes zostala pamätná jazva.