Kolegovia Dušanovi Leskovjanskému († 37) na základni v Čingove zapálili sviečky a v dobrom spomínajú na svojho náčelníka. Ten spolu s ďalšími tromi záchranármi zahynul pri minulotýždňovej tragickej havárii vrtuľníka. Zronení kamaráti len ťažko hľadajú slová, zo straty vynikajúceho horského vodcu sa nevedia spamätať. „Dušan vynikal zanietením a entuziazmom pre všetko, čo nejako súviselo práve so Slovenským rajom. Od technického zabezpečenia jednotlivých roklín, cez organizáciu záchrany v horách až po výcvik a inštruktáž horskej služby. Je nám veľmi smutno, pretože odišiel človek s veľkým srdcom. Vedel sa rozdať za každých okolností a pre hocikoho,“ povedal Dezider Hudák, ktorý je členom HZS od roku 1981.
Dušan Leskovjanský sa stal náčelníkom HZS v roku 2011. Pomáhal zachraňovať desiatky turistov, ktorí v núdzi v horách volali na známe číslo 18 300. „Viedol nás všetkých k tomu, aby sme boli ostražití, k turistom ohľaduplní a pri záchranných akciách dávali veľký pozor. Stalo sa nešťastie, práve mal službu, no na palube mohol byť ktokoľvek z nás,“ zaspomínal na dobrého šéfa Hudák. Podľa jeho slov náčelníka HSZ posádka vrtuľníka požiadala, aby lokalizoval miesto, kde došlo k úrazu chlapca. Slovenský raj totiž dokonale poznal.
Neďaleko základne horskej služby nasadol na palubu, no zo záchrannej akcie sa už nevrátil... Zomrel v miestach, ktoré tak miloval. Len kúsok od rokliny, do ktorej sa zrútil vrtuľník, bola jedna z jeho turistických srdcoviek. „Mojou top lokalitou v Slovenskom raji je Tomašovský výhľad. Je spojený s mojimi horolezeckými začiatkami. Práve táto lokalita je vďačná aj pre rodiny s deťmi, dá sa tam dostať rýchlo. Je to pekná vyhliadková trasa aj cez Prielom Hornádu, pričom pekne vidieť aj tatranskú scenériu,“ prezradil približne pred mesiacom Novému Času na výstave o Slovenskom raji v Košiciach. Dušan Leskovjanský bol rozvedený a zostali po ňom dve dcéry Eva, Zuzana a syn Jakub.