Likvidáciou krajských úradov podľa skorších analýz kabinetu Roberta Fica zanikne 151 pracovných miest. Väčšina z približne tisícky krajských úradníkov by však mala prejsť na nové pôsobiská. Vláda už skôr pripustila, že tento rok ešte na zrušených úradoch neušetrí, keďže bude potrebné vyplatiť odstupné prepusteným zamestnancom.
Na krajských úradoch si občania môžu vybaviť napríklad doklady o praxi pre živnostníkov či doklady pre vozidlá invalidov. Prenesenie právomocí na obvodné úrady a ministerstvá ešte spresnia ďalšie zákony, o ktorých poslanci zatiaľ nerozhodli.
Opoziční poslanci upozorňovali najmä na to, že väčšina úradníkov sa v skutočnosti presunie na iné úrady. "Je to z môjho pohľadu len kamufláž," povedal ČTK po hlasovaní poslanec SDKÚ-DS a bývalý minister vnútra Martin Pado.
V prípade, že zákon o zrušení krajských úradov podpíše aj prezident, úrady definitívne prestanú existovať od 1. októbra. Vládny Smer-SD chcel v zmenách v štátnej správe pokračovať aj rušením špecializovaných krajských úradov, nenašiel však vo viacerých prípadoch dostatočnú podporu koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS.
Vládna koalícia bude musieť kvôli rušeniu krajských úradov zmeniť množstvo ďalších zákonov, kde sa tieto úrady spomínajú. Najvážnejším problémom by mohol byť ústavný zákon o bezpečnosti štátu, na ktorého zmenu by boli potrebné aj hlasy opozície. Právne názory, či tento zákon bude naozaj musieť prejsť zmenou, sa však líšia.
Krajské úrady na jeseň zaniknú
BRATISLAVA - Osem krajských úradov na jeseň zanikne. Rozhodol o tom dnes parlament. Vláda si od zrušenia úradov sľubuje úsporu peňazí. Kompetencie zrušených úradov by mali prevziať obvodné úrady a ministerstvá. Opozícia rušenie úradov nepodporila a tvrdila, že neprinesie skutočné zoštíhlenie štátnej správy.