Na základe dohody má islamská republika obmedziť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie hospodárskych sankcií uvalených Západom. Účastníkmi protestnej akcie boli podľa agentúry AP väčšinou proizraelskí aktivisti, aj keď organizátori tvrdili, že ide o zhromaždenie Američanov všetkých vierovyznaní a prívržencov celého spektra politických strán.
Na zhromaždení vystúpil prominentný židovský právnik Alan Dershowitz, ktorý vyhlásil, že ako liberálny demokrat je proti dohode s Iránom. Spresnil, že podľa jeho názoru bola v tomto prípade "demokracia ignorovaná", lebo vláda USA rokovala o dohode s Iránom bez konzultácií s Kongresom. "Toto nie je spôsob, ako má fungovať demokracia," uviedol Dershowitz v prejave k zhromaždeným.
Za zlú pre Ameriku označil dohodu s Iránom aj republikánsky kongresman Peter King, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že je o tom presvedčený aj po tom, ako sa zúčastnil na neverejnom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.
Podľa Kinga je "úplne zlé a arogantné predložiť dohodu (s Iránom) Organizácii Spojených národov, skôr ako o nej hlasoval Kongres". Uviedol, že pri hlasovaní v Kongrese dohodu nepodporí. Desirée Soperová z Long Islandu svoju účasť na zhromaždení v rozhovore pre AP vysvetlila tým, že chcela dať najavo nesúhlas s dohodou. "Neverím Iránu. On si vždy nájde nejakú dieru (v dohode)," spresnila.
Organizátori uviedli, že na akcii sa zúčastnilo približne 10.000 ľudí. Koncom uplynulého týždňa americká vláda odovzdala dohodu o iránskom jadrovom programe s Teheránom na schválenie Kongresu USA. Prezident Barack Obama opakovane vyhlásil, že využije svoje právo veta, ak ju Kongres odmietne. Prekonanie veta by si vyžiadalo dvojtretinovú väčšinu v oboch komorách Kongresu, vláda sa preto usiluje získať na svoju stranu dostatok demokratov na vyváženie dôraznej republikánskej opozície.
Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že zaslalo členom Kongresu dohodu spolu s dodatkami a súvisiacimi materiálmi. Kongresmani majú na preskúmanie dohody 60 dní. Podľa ministerstva sa táto lehota začala v pondelok 20. júla. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval amerických kongresmanov, aby odmietli túto dohodu, ktorá podľa neho len podporí "iránsku mašinériu teroru".