Niekoľkí Američania sa rozhodli prehovoriť o pekle, v ktorom musia žiť. V USA sa v priemere každý rok stane 15 - 25 prípadov, keď v aute zomrie malé dieťa. Ktorý rodič dokáže na dieťa zabudnúť? Stalo sa to už poštárovi, sociálnemu pracovníkovi, vojakovi, účtovníkovi, elektrikárovi, katolíkovi, židovi, robotníkovi... a mnohým ďalším.
V roku 2013 to boli dokonca tri úmrtia v jediný deň. „Naša pamäť je mašina. Podvedomie uprednostňuje veci podľa dôležitosti, ale na bunkovej úrovni pamäť nefunguje. Ak je človek schopný zabudnúť si mobil, môže zabudnúť aj na dieťa,“ vysvetlil profesor Diamond z Floridy. „Dôležitými faktormi sú stres, emócie, nedostatok spánku, nečakaná zmena v rutine. Ak sa spoja, ľahko sa môže vaša pamätať prepísať ako program. Všetko pred tým zmizne, aj to, že v aute máte dieťa,“ opísal odborník.
Kruté osudy
Všetky prípady spája podobný začiatok konca. Rodičovi zavolá jeho partner alebo opatrovateľka. Až vtedy si uvedomí, že svoje dieťa ráno nikam neodviezol. Vbehne zo svojej kancelárie, ale už je neskoro. „Jeden muž sa chcel po príchode polície k jeho autu zastreliť. Ďalší do neho nasadol a všetko zistil až v momente, keď prišiel do škôlky, kde svoje dieťa nenašiel,“ informoval novinár.
V USA prebiehali súdy s takýmito rodičmi. Nikto nebol nikdy za takýto čin poslaný do väzenia. „Tieto prípady sú zlyhaním pamäti, nie lásky. Uveríte svojmu mozgu, že dieťa je v bezpečí opatrovateľky a nemáte dôvod to spochybňovať,“ uviedla Janette Fennell, ktorá založila organizáciu zaoberajúcou sa touto témou.
Doposiaľ márne sa snaží presvedčiť výrobcov áut, aby inštalovali špeciálny systém, ktorý by rodičov upozorňoval na prítomnosť dieťaťa po opustení vozidla. Zatiaľ tak po celom svete budú pribúdať podobné prípady. „Do práce mivolala opatrovateľka. Uvedomila som si, kde som nechala svoju dcérku. Utekala som k autu. Trvalo mi to pár sekúnd, aj keď som musela ísť cez niekoľko poschodí. Už bola mŕtva. Tvár mala ako bábika. Zrútila som sa a nevládala ďalej žiť,“ opísala jedna z matiek.
Na čo musia myslieť rodičia
Rady
V našom regióne neexistujú žiadne príručky či bezpečnostné zariadenia, ktoré by rodičov upozorňovali na to, že si svoje dieťa nechali v aute. Americký úrad pre bezpečnosť ako jedna z mála inštitúcií vydal rady pre rodičov, ako predísť katastrofe. Najbezpečnejšou prevenciou je ich zapamätanie.
1.
Nenechajte svoje dieťa nikdy samé v aute. To platí pre všetky ročné obdobia. Je jedno, či je vonku zima, alebo príjemne, dieťa nikdy nesmie zostať vnútri vozidla. Neexistuje ani prípad, že by ste si odbehli do trafiky po noviny. Naučte svoje podvedomie brať dieťa všade a vždy so sebou.
2.
Položte si na zadné sedadlo nejaký predmet. Mobil, tašku, dokumenty, nákup... Čokoľvek radšej uložte vedľa svojho dieťaťa v autosedačke na zadné sedadlá, nie vedľa seba na sedadlo spolujazdca. Zvýšite tak šancu, že si na daný predmet spomeniete a potom si všimnete dieťa, na maximálnu úroveň.
3.
Auto vždy zamykajte. Nedopustite, aby sa vaše dieťa dostalo samé do auta a omylom sa zavrelo. To platí hlavne pre autá parkované v garážach rodinných domov alebo na ohradenom pozemku. V USA prišli deti o život v rozhorúčenom aute preto, že bolo otvorené, v 18 % zo všetkých prípadov.
4.
Neignorujte iné zaparkované autá, v ktorých si všimnete zatvorené deti a ihneď voľajte tiesňovú linku 112. Podľa slovenskej polície, ak občan usúdi, že dieťa je v aute už dlho a ide o každú ďalšiu sekundu a zároveň svojím konaním neohrozí sám seba a iné osoby, môže rozbiť okno a vyslobodiť ho. Ak by to nespravil, hrozilo by mu až 2-ročné väzenie.
5.
Jazdite cez tzv. drive-iny ako napríklad majú reťazce s rýchlym občerstvením alebo obchody so stavebninami. Výhodou je, že nakúpite, ale auto neopustíte.
6.
Dohodnite sa s učiteľkami zo škôlky/jaslí alebo opatrovateľkami, že ak v dohodnutý deň vaše dieťa k nim nepríde, tak vám ihneď zavolajú. Väčšina prípadov má rovnaký scenár: rodič zabudol, že nesie dieťa na jedno z týchto miest. Nikto mu nedal vedieť, že tam nakoniec neprišlo.