Znamená to, že bulharskí poslanci budú môcť už v piatok v prvom čítaní rozhodnúť hlasovaním o novom návrhu ústavných zmien, informovala tlačová agentúra APA. Radan Kanev, líder koaličného Reformného bloku, o ktorého návrh sa opiera nový kompromis, vyjadril nádej, že ho v piatok podporí 180 poslancov, čo by znamenalo potrebnú dvojtretinovú väčšinu v 240-člennom zákonodarnom zbore.
Ešte pred dosiahnutím dohody hrozil Kanev predčasnými voľbami v krajine konštatujúc, že ak sa nepodarí dosiahnuť kompromis, potom parlament s ôsmimi subjektmi zrejme vyčerpal svoje možnosti. Najvyššia justičná rada by sa v rámci reformy, požadovanej Európskou úniou už niekoľko rokov, mala rozdeliť na dve komory, ktorých členovia by sa volili v priamej voľbe. Navyše by sa mali rozšíriť právomoci kontrolného grémia Najvyššej justičnej rady vrátane možnosti preskúmať prípadný stret záujmov jej členov.
Bulharský premiér Bojko Borisov, ktorý od začiatku týždňa viedol rokovania na parlamentnej pôde, sa vo štvrtok za dosiahnutú dohodu zúčastneným poďakoval a súčasne vyjadril všetkým frakciám vďaku za ich politickú vôľu a ochotu na kompromis. Bulharsko vysiela tým do Bruselu signál, že politické strany dokážu svoje záujmy podriadiť stabilite krajiny, naznačil.