Tie tvrdia, že tieto krajiny zneužívajú obavy o vnútornú bezpečnosť ako zámienku pre potláčanie nezávislých médií a občianskej spoločnosti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Napriek tomu, že obe východoafrické krajiny spolupracujú so Spojenými štátmi v boji proti islamskému extrémizmu v danom regióne, čelia obvineniam z porušovania ľudských práv a základných demokratických slobôd.
Podľa Susan Riceovej, poradkyne Obamu pre národnú bezpečnosť, delegácia USA nebude tieto otázky ignorovať. Šéf Bieleho domu pricestuje na štvordňovú návštevu východnej Afriky v piatok. Stane sa tak prvým úradujúcim americkým prezidentom, ktorý navštívi Keňu a Etiópiu. Obama sa v rámci cesty zúčastní aj na globálnom podnikateľskom summite v Keni. Toto vrcholné podujatie sa po prvý raz uskutoční v krajine subsaharskej Afriky.
Prezidentov otec pochádzal z Kene a v Spojených štátoch absolvoval vysokoškolské štúdiá. Po synovom narodení sa vrátil späť do vlasti. Aj keď Obama starší zomrel pred viac ako 30 rokmi, prezident má stále v Keni viacero žijúcich príbuzných. Obama Keňu navštívil už v minulosti ako člen amerického Senátu.