Hlavným dôvodom, prečo sa tohtoročný držiteľ sošky OTO v kategórii Herec rozhodol opustiť rodnú krajinu, je zarážajúci! Podľa jeho slov za to môže politická situácia na Slovensku a on chce žiť na lepšej strane hraníc. Zarábať však bude stále doma! Hoci už viac ako desať rokov vlastní Kemka byt v bratislavskom Starom Meste, nedávno s manželkou kúpili pozemok u rakúskych susedov. V malej dedinke blízko Bratislavy, vo Wolfsthale, teraz stavia rodinný dom.
Dôvodom takéhoto kroku je podľa hercových slov zlá politická situácia u nás. „V roku 2012 som si myslel, že v roku 2016 sa politická situácia na Slovensku zmení. Teraz prichádzam na to, že ten najdôležitejší dôvod, prečo sa sťahujeme, je to, že keď sa niečo stane, budeme na tej lepšej strane hraníc,“ vyhlásil v rozhovore pre portál zenyvmeste.sk. Herec svoje rozhodnutie neľutuje. „Táto naša krajina nás neustále niečím ubíja a vlastne nás sama posiela preč," dodal rozhorčene.
Adriana stavia, Juraj zarába
Kemka pozorne sleduje politickú situáciu u nás doma a nebojí sa povedať priamo: „Možno v našej záhrade zriadime azylové stanovisko pre ľudí, ktorí chcú z tohto štátu odísť, lebo spojenie politickej strany Smer a SNS je pre mňa nemysliteľné. To je teraz pre mňa najdôležitejší dôvod, prečo sa sťahujeme,“ dodal pre zenyvmeste.sk s tým, že chce pre syna len to najlepšie.
„V Rakúsku sa nám páči, že je tam pekne, čisto, útulne a hlavne, že tam pravidlá fungujú. Lebo to nám na Slovensku najviac prekáža, že si tu robí každý, čo chce. Na nikoho nič neplatí a vládne tu vlastne taký western. No a Šimon sa môže učiť cudzí jazyk od malička, lebo bez neho dnes už nič nedokážeš,“ dodala hercova manželka Adriana.
Tá má na starosti celú výstavbu rakúskeho domu. „Adrika to postaví super. Ja musím na to zarobiť, veď z platu v divadle sotva zaplatím šeky. Vyžijem z toho, že musím robiť milión iných vecí, aby som žil ako slušný človek,“ dodal Kemka, ktorý však biedu netrie. Podľa informácií Nového Času si mesačne môže prísť vďaka práci na rôznych projektoch aj na päťtisíc eur! Tie však zarobí práve na Slovensku, z ktorého dnes uteká.
Lepšie cesty, lepšie služby, lepšie podmienky na bývanie
Zuzana Kusá, sociologička
- V Rakúsku sú vhodnejšie podmienky na zakladanie si rodiny, aj na bývanie, či už sa to týka ceny domu či bytu, ktorá veľmi rozhoduje. Dopravná dostupnosť je tiež veľmi dôležitá. Do práce z Rakúska do Bratislavy je jednoduchšia cesta ako napríklad cesta z južnejšej dediny, napríklad zo Žitného ostrova. Možno rozhoduje aj vybavenosť krajiny. Služby ako napríklad škôlka a ďalšie komunálne služby sú oveľa, oveľa kvalitnejšie. Určite žiť v Rakúsku má svoje výhody a ľudia sa rozhodujú najmä na základe toho, či to má lepšie kvality do budúcnosti.
Mladým rodinám sa to finančne oplatí
Milena Delinčáková, maklérka realitnej kancelárie
- Ceny pozemkov v okolitých obciach a Hainburgu sa pohybujú od 120 do 250 eur. Keď zoberieme do úvahy veľkosť pozemku 500 m2 a priemernú cenu, tak suma pozemku so sieťami je cca 100 000 eur a náklady na stavbu pasívneho 3-izbového bungalovu cca 80 m2 okolo 80 000 eur. Sme na cene 180 000 eur, čo je odhad, pretože cena je ovplyvnená náročnosťou klienta a materiálmi.
Prečo mladí opúšťajú Slovensko?
Grigorij Mesežnikov, politológ
-Ja si myslím, že to je individuálna pozícia. Ale faktom je, že značná časť verejnosti nepovažuje vývoj Slovenska za vhodný. V prípade konkrétnej osoby sa treba pýtať, v čom sa prejavuje jeho nespokojnosť. Mnohí z ľudí odchádzajú za prácou, v prípade pána Juraja Kemku je to však iný dôvod.