V 197-mennom zozname sa umiestnili známi i menej známi prezidenti, premiéri či králi sveta. Medzi najkrajšími politikmi je aj náš premiér Robert Fico, hoci až na 141. mieste. Komu to predseda vlády „natrel“ a kto je príťažlivejší než on? V rebríčku, ktorý zostavil portál, majú prevahu muži. Nachádza sa v ňom 18 ženských zástupkýň. Medzi sexi štátnikmi sa objavilo aj meno Roberta Fica, ktorého môže tešiť najmä fakt, že sa do tohto rebríčka vôbec dostal, hoci skončil až na 141. mieste. Zaujímavé je, že ho predbehli takmer všetci lídri našich susedných krajín. Ficovi ale môže závidieť česká hlava štátu Miloš Zeman, ten skončil spomedzi našich priamych susedov najhoršie, a to na 170. mieste. Podľa politológa Tomáša Koziaka hrá vonkajší zjav politika pri voličoch veľkú úlohu.
Prečo bodoval Fico?
„Politici, ktorí zvyknú byť na významných postoch hocikde na svete, sú väčšinou fyzicky príťažliví, prípadne nepôsobia odpudzujúco,“ povedal politológ Tomáš Koziak. Podľa jeho slov úlohu zohráva aj to, ako politik komunikuje, aký presvedčivý má jazykový prejav. „Muži sú prevažne vysokí a výrazní. Hollande či Putin sú skôr výnimkou. Aj Fico je vysoký, ramenatý muž,“ dodal. Výzor však nie je to jediné, čo ľudí dokáže zaujať. Dôležitá je najmä charizma. „Sú to ľudia, ktorí keď sa objavia v miestnosti, bez toho, aby niečo povedali, dokážu na seba pritiahnuť zrak iných,“ dodáva politológ.
Mení imidž
Premiér Fico sa už ukázal ľuďom v rôznych politických situáciách. Formálne nahodený v obleku s kravatou a v košeli na rôznych dôležitých diskusiách. Neraz sa však stalo, že odhodil konzervatívny imidž a len v športovom oblečení či v plavkách a s odhalenou hruďou sa ukázal slovenským voličom. „Ak sa vyberie politik do poľa medzi poľnohospodárov v kvalitnom obleku, naleštených topánkach a kravate, upätom saku, v tom človeku, či už poľnohospodárovi, či divákovi, to určite vzbudí pocit nejakej umelosti alebo strojenosti,“ vysvetlil politológ.
Podľa odborníka na komunikáciu Róberta Slováka je vizáž politika jeho komunikačným nástrojom a súčasťou jeho marketingu. „Nie je náhoda, ak sa politik prispôsobuje okolnostiam, správa sa a vyzerá tak, ako si to jeho potencialni voliči želajú. Dôležité je zostať uveriteľný a autentický,“ myslí si Slovák. Voličov odpudzuje egocentrizmus a príliš sebavedomé vystupovanie.
Rebríček:
1. miesto - Jigme Khesar Namgyel Wangchuck (35), kráľ Bhutánu - len 35-ročný je v poradí už piatym bhutánskym kráľom. V roku 2006 abdikoval z trónu jeho otec, no korunovaný za kráľa bol až o dva roky neskôr, keď sa uskutočnili prvé slobodné parlamentné voľby. V roku 2011 si vzal za manželku študentku londýnskej Regent‘s College, ktorá je od neho o 10 rokov mladšia. Je absolventom Oxfordskej univerzity, fanúšikom Elvisa Presleyho a horského bicyklovania.
2. miesto Enrique Peñao Nieto (49), prezident Mexika - je členom sociálnodemokratickej Inštitucionálnej revolučnej strany. Na čele krajiny je od roku 2012. Líder vtedy zvíťazil v júlových voľbách, prisľúbil reformy na podporu ekonomického rastu a ukončenie vojny s drogovými gangmi, ktorá si za Calderónovej vlády vyžiadala vyše 60 000 životov. Priznal otcovstvo dvoch nemanželských detí, jeho manželkou je známa televízna herečka.
3. miesto Filip VI. (47) , španielsky kráľ - Filip VI. sa dostal na čelo konštitučnej monarchie po otcovi, ktorý odstúpil po 39 rokoch panovania. Jeho kráľovská rodina sa nevyhla škandálom. Španielsky kráľ odobral svojej sestre Cristine, podozrivej z podvodu, titul vojvodkyňa z Palmy de Mallorca. Titul udelil Cristine po svadbe v roku 1997 jej otec, vtedajší španielsky kráľ Juan Carlos. Štyridsaťdeväťročná infantka je však obvinená z napomáhania daňových únikov v dvoch prípadoch.
4. miesto Cristina Fernández de Kirchner (62), prezidentka Argentíny - Cristina vystriedala vo funkcii svojho manžela, s ktorým má dve deti. V roku 2007 vyhrala v prezidentských voľbách už v prvom kole. Prezidentka čelila aj škandálu. Argentínsky federálny súd však odmietol začať konanie proti prezidentke, ktoré požadoval dnes už nežijúci prokurátor Alberto Nisman pre podozrenie, že sa snažila zahladiť údajný podiel iránskych predstaviteľov na krvavom bombovom útoku v Buenos Aires z roku 1994.
5. miesto Joseph Kabila (44), prezident Demokratickej republiky Kongo - v roku 2001 sa stal najmladším africkým prezidentom, keď jeho otca zavraždili. Po nastúpení do funkcie sa snažil rýchlo zastaviť občiansku vojnu a hral hlavnú úlohu v dohode, ktorá v roku 2002 ukončila vojnu. Mandát bol opätovne potvrdený v roku 2006 aj v roku 2011.
Títo Fica predbehli
9. Kolinda Grabarová Kitarovičová, chorvátska prezidentka
10. Alexis Tsipras, grécky premiér
11. Dmitrij Medvedev, ruský premiér
14. Barack Obama, americký prezident
30. Rosen Plevneliev, prezident Bulharska
32. Vladimir Putin, ruský prezident
35. Viktor Orbán, maďarský premiér
37. Victor Ponta, rumunský premiér
39. Ewa Kopacz, poľská premiérka
49. Margrethe II., kráľovná Dánska
54. David Cameron, britský premiér
64. Sergio Mattarella, taliansky prezident
65. Albert II., monacké knieža
66. Werner Faymann, rakúsky kancelár
78. Denis Zvizdić, premiér Bosny a Hercegoviny
85. Alžbeta II., britská kráľovná
89. Karolos Papoulias, grécky prezident
97. François Hollande, francúzsky prezident
100. Angela Merkelová, nemecká kancelárka
105. Ahmet Davutoğlu, premiér Turecka
123. Pápež František
137. Petro Porošenko, ukrajinský prezident
Týchto nechal premiér za sebou
156. János Áder, maďarský prezident
162. Miro Cerar, premiér Slovinska
164. Michael Higgins, prezident Írska
170. Miloš Zeman, český prezident
174. Joachim Gauck, nemecký prezident
179. Nicos Anastasiades, prezident Cypru
184. Harald V., kráľ Nórska
187. Raúl Castro, prezident Kuby
197. Kim Čong-un, severokórejský prezident