Bývalý strelec a dvojnásobný olympijský medailista Jozef Gönci (41) bol vždy pomerne otvorený a o problémoch sa nebojí hovoriť ani teraz ako tréner a olympijský funkcionár. Hnevá ho, že o šport sa na Slovensku nestarajú ľudia, ktorí v ňom ešte nedávno niečo znamenali.
? Na strelca ste pomerne skoro „zabalili“ športovú kariéru. Prečo ste sa tak rozhodli po OH v Londýne 2012?
- Po OH v Pekingu som sa rozvádzal, do Londýna to chcelo reštart v osobnom živote a ten sa podaril. Máme s manželkou Veronikou dvoch synov a život nabral úplne inú dimenziu. Som šťastný a chcel som byť viac doma s rodinou, tak som sa rozhodol. Prestal som sa cítiť komfortne v príprave. Možno sa to nezdá, ale ten šport dosť bolí.
? Čo teraz robíte?
- Stále som profesionálny vojak, hodnosť nadrotmajster. Tento rok som prebral ako tréner strelecký oddiel vo VŠC Dukla Banská Bystrica. Okrem toho som aj štátnym trénerom pre puškové disciplíny na Slovenskom streleckom zväze a v exekutíve SOV som za komisiu športovcov.
? Ako sa cítite medzi športovými funkcionármi? Nie ste znechutený z niektorých pomerov?
- Znechutený...? Hm, bojujem. Neviem, kde mám rezervy, aj keď som si už asi stokrát povedal, že končím. Ale nemôžem prestať, beriem to ako poslanie, že pre ďalších športovcov musím niečo urobiť.
? Vy ste nikdy nemali problém povedať svoj názor. Čo vám prekáža?
- Politický vplyv v športe je taký veľký, že sa často ignorujú správne názory, koncepty a návrhy mnohých zväzov. Vo vedení slovenského športu chýbajú osobnosti ako Lohyňa, Habšudová, Krnáč či Riszdorferovci. Nechcú prechádzať tými psychologickými vojnami o peniaze a holú existenciu v športe. Za 20 rokov priniesli množstvo medailí, tak by po kariére mali sedieť za stolom a pokračovať. Ale my pokojne necháme bez akejkoľvek ponuky odísť človeka ako Moravcová...
? Ale vás to neodradilo...
- Dôveroval som. Ale zisťujem, že funkcionárske prostredie na Slovensku je, povedal by som, nepriestrelné. A to ja mám dobré zbrane! (smiech)
? Čo hovoríte na pripravovaný zákon o športe?
- Vyzerá to skôr ako politická objednávka väčších športov a zabúda sa v ňom na tie menšinové. Pripomienkujeme ho a oponujeme. Ak sa z neho vytratí štátna podpora menších športov, môže to byť pre ne do piatich rokov likvidačné.