V reálnom svete je to však ešte horšie. Štát posiela do domov "uvedomelých" úradníkov, ktorí prečesávajú všetky zákutia príbytkov, v snahe nájsť zakázané pesničky. A ak ju objavia, "previnilca" neminie tvdý trest!
"Krajské oddelenia propagandy posielajú civilné milície do bytov, aby zhabali kazety a CD, ktoré následne podrobia preskúmaniu. Ak v zbierke nájdu hoci aj jednu zakázanú pesničku, zabavia dotyčnému celú zbierku," prezradil vládny zdroj britským médiám.
Aj keď sú občania KĽDR zvyknutí už takmer na všetko, najnovšie iniciatíva ich prekvapila, pretože komunisti majú zálusk aj na "chybné" piesne domácej produkcie vrátane tých, ktoré obyvateľstvo pozná zo severokórejských seriálov! Zákaz zlej hudby je pritom v kontraste so zdanlivým uvoľnením pomerov. Už v auguste má totiž v Pchjongjangu vystúpiť vôbec prvá kapela zo Západu - slovinský Laibach, ktorý hrá predovšetkým v industriálnom a experimentálnom štýle.
Čo presne stojí za kontroverzným rozhodnutím, je ťažké odhadnúť. Môže ísť o paranoju diktátora alebo tiež o súboj tamojších elít. Zväčša bojazliví obyvatelia však tentoraz dali priechod emóciám. Zákaz viedol dokonca k šarvátkam medzi občanmi a úradníkmi... Nariadenie sa nepáči najmä ženám.