V Kremli totiž zvažujú zákaz dovozu rastlinných výrobkov. Nový Čas zisťoval, akých komodít by sa to týkalo a aký vplyv by to malo na naše firmy. O varovaní informoval český portál novinky.cz, ktorý sa odvolal na ruskú tlačovú agentúru Ria Novosti. Dôvodom má byť to, že pribúdajú prípady výskytu nebezpečných organizmov. Z rastlinných komodít Slovensko do Ruska vyváža najmä kukuricu, pražený a nepražený slad a v menších množstvách slnečnicové semená a oleje. Podľa Potravinárskej komory Slovenska ide aj o nealko, pivo, víno, ovocie a zeleninu či kakao. „Pre slovenských producentov rastlinných komodít nepredstavuje Rusko najdôležitejšiu destináciu. Toto opatrenie však bude mať vplyv na spoločnosti, ktoré budú musieť hľadať odberateľov v tretích krajinách. Ak opatrenia budú mať dopad na všetky štáty EÚ, budú tieto produkty v prebytku, čo bude mať negatívny dopad na ceny týchto produktov," povedala riaditeľka komory Jarmila Halgašová.
Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že situáciu okolo embarga monitoruje. „Oficiálne stanovisko Ruskej federácie zatiaľ nemáme k dispozícii,“ napísali z tlačového oddelenia rezortu. Počítajú s tým, že pôjde len o okrasný rastlinný materiál, teda kvety, ktoré plánuje Putin zakázať dovážať Holanďanom. V tomto prípade sme len tranzitnou krajinou a nemáme výrobné kapacity, ktorých by sa to dotklo. Vzťahy medzi Ruskom a Holandskom sa zhoršili po zostrelení malajzijského lietadla nad Ukrajinou, v ktorom cestovali najmä Holanďania.
Ako to vidí odborníčka?
„rPrípadný zákaz dovozu rastlinných výrobkov do Ruska by na Slovensko nemal veľký vplyv. Rastlinné výrobky, ktoré vyvážame do Ruska tvoria iba malú časť nášho vývozu do tejto krajiny - približne 0,2 percenta. Celkovo Slovensko vyváža menej ako 3,5 percent z celkového vývozu do Ruska,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.