Jednotlivé strany sýrskeho konfliktu však vyzýva na intenzívne prípravné rokovania, ktoré by sa mali týkať zásadných otázok, ako sú politické zmeny a boj proti terorizmu.
Podľa vyhlásenia Staffana de Misturu na pôde Bezpečnostnej rady OSN, z ktorého cituje agentúra AP, medzinárodné spoločenstvo naďalej dúfa, že Sýrčania dokážu nastúpiť "nezvratnú cestu smerom ku skutočnému politickému riešeniu". Za najviac polarizujúci prvok mierového plánu prijatého účastníkmi konferencie v Ženeve z júna 2012 označil vytvorenie prechodnej vlády s plnohodnotnými výkonnými právomocami, na čom trvajú sýrske opozičné skupiny. Podľa Damasku by však išlo o protiústavný krok.
Vyše štyri roky trvajúci konflikt v Sýrii si podľa najnovšieho odhadu OSN vyžiadal už najmenej 250.000 mŕtvych a z vyše štyroch miliónov obyvateľov urobil utečencov. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun na pôde Bezpečnostnej rady vojnu označil za "hanebný symbol rozporov a zlyhania medzinárodného spoločenstva".
"V mene ľudskosti niet inej alternatívy ako rokovací stôl," tvrdí Pan, podľa ktorého by mali politici využiť hybnú silu vyvolanú nedávnou dohodou o iránskom jadrovom programe. Šéf OSN zároveň vyzval na podporenie iniciatívy de Misturu, ale taktiež na "prerušenie všetkých prúdov zbraní a zahraničných bojovníkov" do Sýrie, ktorú by iné krajiny nemali využívať ako "zástupné bojisko".