Tento týždeň prišla po troch rokoch na trh - podľa avizovaných informácií - posledná verzia tohto fenoménu domácich počítačov a dostupná bude dokonca zdarma. Ako si ju nainštalovať a čo od nej máme čakať? Poradil nám Ján Trangel z portálu www.zive.sk.
1. Legálny zadarmo
Pre všetkých používateľov legálnych verzií Windows 7 a Windows 8.1. Prechod na nový systém musí byť uskutočnený do 29. júla 2016. Potom bude Windows 10 dostupný zadarmo počas celej životnosti zariadenia. Záujemcom je postupne distribuovaný aktualizáciou. Neprichádza ale všetkým naraz. Pokiaľ vám ju zatiaľ systém neponúkol, počkajte. Inštalácia trvá asi hodinu (záleží od rýchlosti internetového pripojenia) a je jednoduchá. Uložené dáta či nastavenia by ste nemali stratiť, odporúča sa však všetko dôležité zálohovať. Inštalačný súbor Windows 10 nájdete na oficiálnej stránke Microsoftu, kde môžete zvoliť aj priamu konverziu do ISO súboru.
2. Nový prehliadač
Novinkou v systéme je tiež prehliadač Microsoft Edge, ktorý postupne nahradí dosluhujúci Internet Explorer. Je rýchlejší, lepšie prispôsobený na ovládanie dotykom a lepšie si poradí s niektorými modernými technológiami používanými na webe.
3. Kamaráti sa s tabletom
Výhody nového Windows 10 najviac pocítia majitelia tabletov a notebookov s dotykovým displejom, pretože systém má zásadne prepracovaný systém ovládania pomocou dotyku. Je výrazne intuitívnejší, rýchlejší a praktickejší. V nastaveniach si môžete prepínať desktopový alebo tabletový režim zobrazenia a ovládania.
4. Upravený dizajn
Pre používateľov klasických stolových počítačov a tradičných notebookov je to najmä nová grafika, prepracovaná a výrazne rozšírená ponuka Štart a rýchlejší beh systému pri bežných činnostiach, ako je prehliadanie webu či práca so súbormi.
5. Je to obojživelník
Výhodou Windows 10 je jeho multiplatformovosť, teda schopnosť fungovať na rôznorodých zariadeniach. Okrem počítačov a tabletov ho nájdeme aj v smartfónoch či v hernej konzole Xbox. Z tejto univerzálnosti budú ťažiť predovšetkým vývojári aplikácií, ktorým umožní lepšie previazanie služieb a programov naprieč zariadeniami.
Čo si všimnú:
Bežní používatelia
- Už žiadne vyskakujúce bublinky či notifikácie. Všetky dôležité informácie sú zoskupené v akčnom centre.
- Systém vyžaduje podstatne
menej zásahov a nastavovaní
od používateľa. Na pozadí sleduje správanie a snaží sa prácu
so systémom optimalizovať - Viac sa už netreba strachovať o aktuálnosť systému. Nové aktualizácie a bezpečnostné záplaty budú doručované automaticky všetkým domácim používateľom. A platí to aj pre vylepšenia systému, ktoré by Microsoft chcel ponúkať každého štvrť roka.
- Zaručene funkčné a kompatibilné aplikácie je možné sťahovať a inštalovať priamo z vynoveného internetového obchodu Windows Store.
- Systém je rýchlejší.
Pokročilí používatelia
- Režim Continuum optimalizuje ovládanie prostredia aj aplikácií v závislosti od toho, či pracujeme s myšou a klávesnicou alebo využívame dotykové ovládanie.
- Windows 10 štandardne podporuje správu virtuálnych plôch.
- Priamo v systéme Windows 10 je prítomná podpora zabezpečenia prostredníctvom biometrických údajov – napríklad skenovaním tváre či dúhovky (nefunguje pri každej kamere). Nazýva sa Windows Hello.
- Majitelia edície Windows 10 Professional budú môcť dočasne odložiť aktualizácie systému. Plnú kontrolu nad aktualizáciami budú mať až firemní zákazníci s edíciou Enterprise.
Softvér si už nebudeme kupovať, ale predplácať
Ján Trangel zo žive.sk
- Rozhodnutie poskytnúť Windows 10 všetkým používateľom starších edícií je veľkým krokom pre počítačový svet, ktorý výrazne mení pravidlá hry. Ak sa naň odhodlal Microsoft, je pravdepodobné, že zmeny obchodných modelov sa postupne dočkáme aj od ostatných softvérových spoločností. V budúcnosti si už nebudeme kupovať softvér v jeho konkrétnej verzii či edícii a úplne odpadnú veľké jednorazové náklady potrebné na zakúpenie. Naopak, budeme si pravidelne platiť za možnosť využívania. Tvorcovia nám ho pritom ponúknu v aktuálnej, najnovšej edícii a vždy v takej podobe, akú práve potrebujeme.