Tí čelia obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V dlhoročnej kauze tunela Branisko však padol aj oslobodzujúci rozsudok.
Vyniesol ho súd vo Švajčiarsku nad Jánom. G., bývalým konateľom spoločnosti Erga Suisse, ktorá dodávala technológiu slovenského diaľničného tunela. Informuje o tom spravodajský portál aktuálne.sk. Súd podľa portálu zastavil stíhanie vo veci podplácania, daňového deliktu, nepoctivej správy majetku a podplácania cudzích verejných činiteľov. Jána G. uznal vinného z nepoctivej správy majetku a daňového podvodu, pričom ho odsúdil na desať mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. V prvej časti súd rozhodol ešte v januári, v druhej časti prípadu v máji.
Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová portál informovala, že prípad bol ešte vlani v septembri vrátený vyšetrovateľovi na došetrenie. Vyšetrovateľ má doplniť dokazovanie o znalecké posudky, výsluchy svedkov a vyjadrenia k listinám. Tökölyová uviedla, že v súčasnosti sa špeciálna prokuratúra nemôže vyjadriť k tomu, či rozsudok švajčiarskeho súdu ovplyvní vyšetrovanie na Slovensku. "Nevieme, pre aké skutky je stíhaný obvinený v trestnej veci vedenej vo Švajčiarsku," zdôvodnila.
Cena za výstavbu 4975 metrov dlhého tunela Branisko sa niekoľkokrát zvyšovala, predraženie skonštatoval aj Národný kontrolný úrad, uvádza aktuálne.sk. Podľa vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry mali obvinení riadiaci pracovníci Slovenskej správy ciest, spolu s Jánom G., zastupujúcim švajčiarsku spoločnosť Erga Suisse, vystavovať fiktívne faktúry prostredníctvom nastrčenej firmy ZPA Křižík. Podozriví sú aj z toho, že zvyšovali cenové ponuky, a tak podvodne získali finančné prostriedky, ktoré následne končili na ich osobných účtoch vo švajčiarskych bankách. Roman V. takto dostal 664 000 eur, Dušan M. si prilepšil o 86 000 eur a na účet Valeriána H. pribudlo 143 000 eur.