Objaví sa tam totiž už druhý júlový spln. Prvý pripadal na 2. deň tohto mesiaca, druhý na posledný kalendárny deň siedmeho mesiaca roka. A práve tomuto javu sa hovorí modrý Mesiac, hoci pozorovateľa zrejme sklame, že nebude vlastne vôbec modrý. Mesiac v splne bude mať striebristo šedú farbu ako inokedy počas roka. Modrý mesiac je len vžité pomenovanie pre druhý spln toho istého kalendárneho mesiaca. Ďalší taký jav sa objaví až v januári 2018.
A ako k nemu dochádza? Jednoducho. Kalendárny mesiac má dvadsaťosem (február) až tridsaťjeden (január, marec, máj, júl, august, október, december) dní. Lenže náš prirodzený satelit Mesiac obieha okolo zeme presne 29,53 dňa. Takže v 31-dňovom kalendárnom mesiaci má šancu dosiahnuť dvakrát spln. Došlo k tomu aj tento rok v júli.
Aký to má význam pre ľudí? Z pohľadu astronóma žiadny. Z pohľadu fotografa poskytuje letný spln skvelé možnosti na vytvorenie neobvyklých snímok. Majstri za kamerou číhajú pri sochách a budovách na moment, kedy Mesiac bude na nebi v takej polohe, akoby ho vybrané objekty podopierali. Z pohľadu astrológa má modrý Mesiac zásadný význam. Je to spln, počas ktorého dochádza k radikálnym premenám. Je to obdobie náročné, kedy by sa ľudia nemali hádať, riešiť zložité úlohy, mali by byť opatrní na cestách a pod. Modrý Mesiac je obdobím veľkých zmien a príležitostí.
Podľa jednej definície by mal byť ako modrý Mesiac označený tretí zo štyroch splnov v jednom ročnom období. Z tohto pohľadu dnešný spln nie je modrým.
Skutočne modrý Mesiac - myslený farebnosťou, ako sa javí pri pohľade zo Zeme - vzniká po výbuchu veľkej sopky. Vtedy sa atmosféra nasýti prachovými časticami, ktoré prepúšťajú len modré spektrum svetla odrážajúce sa od Mesiaca. Preto sa človeku na Zemi javí ako modrý. Naopak krvavo červený Mesiac vídame v čase, keď dochádza k zatmeniu tohto satelitu. Krajina totiž vrhá na Mesiac tieň, ktorý spôsobuje červené sfarbenie.