Ešte v pondelok sa tam má stretnúť na pracovnej večeri s prvým podpredsedom ruskej vlády Sergejom Ivanovom, v utorok s prezidentom Vladimirom Putinom. Vzťahy oboch krajín komplikujú najmä plány USA zriadiť protiraketový štít v Poľsku a Českej republike, o ktorom Američania práve začínajú s oboma krajinami na oficiálnej úrovni rokovať. Americká delegácia diskutovala o svojich plánoch už v piatok v Prahe, v pondelok rokuje vo Varšave. Podrobnosti z týchto rokovaní zatiaľ na verejnosť neprenikli.
"Pojmy ako nová studená vojna ja zbytočne nepoužívam," povedala v pondelok Riceová novinárom na palube lietadla smerujúceho do Moskvy. "Ako niekto, kto vyšiel z tejto éry (studenej vojny), ako špecialista na túto éru, si myslím, že akékoľvek takéto paralely nemajú vôbec žiadne opodstatnenie." Vzťahy medzi Američanmi a Rusmi majú podľa nej viacero vážnych trhlín, nie sú však až tak zlé, ako sa to zvykne prezentovať.
"Nie sú to ľahké časy v našich vzťahoch, to naozaj nie. Ale na druhej strane to nie sú ani časy, v ktorých by sa diali nejaké katastrofálne veci," cituje Riceovú agentúra AFP. Zahraničná politika Spojených štátov by sa podľa nej mala sústrediť na "podporu tých záležitostí (medzi Moskvou a Washingtonom), ktoré sa vyvíjajú dobre a prácu na tých záležitostiach, ktoré sa dobre nevyvíjajú".
Vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi sa v posledných mesiacoch vyhrotili najmä v súvislosti s plánom Washingtonu rozšíriť svoj protiraketový štít aj na územie strednej a východnej Európy, teda na územie štátov, ktoré až do konca minulého storočia patrili do sféry vplyvu Sovietskeho zväzu. Vzťahy komplikuje aj rozdielny postoj Moskvy a Washingtonu k otázke samostatnosti srbskej provincie Kosovo.
S termínom nová studená vojna, proti ktorého používaniu sa Riceová v pondelok ohradila, operujú najmä ruskí predstavitelia. Prezident Vladimir Putin aj kľúčoví členovia ruskej vlády používajú na adresu Washingtonu stále kritickejší slovník. Putin napríklad nedávno nepriamo prirovnal americké snahy o dominanciu vo svetovej politike k snahám hitlerovského Nemecka. "Tiež sa mi takáto rétorika nepáči. Považujem to za veľmi dôležité a mojim (ruským) partnerom opakovane hovorím, aby nepoužívali rétoriku, ktorá naznačuje, že naše vzťahy sú postavené na nepriateľstve," reagovala na výroky ruských politikov šéfka americkej diplomacie.
Riceová chápe, že ruský prechod k demokracii sprevádzajú ťažkosti. Američania by však podľa nej uprednostnili, keby bol tento prechod rýchlejší a priamočiarejší: "Tieto veci sa nezmenia zo dňa na deň. Ale - úprimne povedané - radi by sme videli, že sa tieto zmeny uskutočňujú rýchlejšie, a že sú to zmeny k lepšiemu," povedala Riceová pred rokovaniami v Moskve.
O pláne postaviť protiraketovú základňu na území Poľska začali v pondelok rokovať s vysokopostaveným predstaviteľom amerického rezortu diplomacie predstavitelia poľských ministerstiev zahraničných vecí a obrany. V Poľsku by chceli Američania umiestniť základňu s desiatimi protiraketovými interceptormi a v Českej republike protiraketový radar. Pondelňajšie stretnutie vo Varšave je prvým oficiálnym rokovaním medzi poľskou vládou a americkou administratívou o umiestnení základne v Poľsku. Tieto úvodné rokovania sa majú týkať predovšetkým otázky právneho statusu amerických vojakov, ktorí budú pôsobiť na poľskom území.
Rokovania za americkú stranu vedie Robert Loftis, predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, v ktorého agende sú vyjednávania o medzinárodných bezpečnostných zmluvách. V Prahe Loftis rokoval už v piatok, výsledky stretnutia však zatiaľ neboli zverejnené. Americký predstaviteľ iba vyhlásil, že výsledky sú uspokojivé. Rozhovory medzi americkou a českou vládou by mali pokračovať koncom mája.
Nová studená vojna nebude, tvrdí Riceová
WASHINGTON - Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom sú komplikované, nie však až tak, aby sa dalo hovoriť o novej studenej vojne. V pondelok to pred návštevou v Moskve vyhlásila šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová.