Dojčenie podľa nej treba podporovať tak dlho, ako trvá, dieťa sa od prsníka prirodzene odstaví samo. "Je to rovnako neodvratný proces ako naučiť sa chodiť," povedala pre TASR pri príležitosti Svetového týždňa na podporu dojčenia (1.-7.8). Deje sa to podľa nej okolo troch až piatich rokov, u každého dieťaťa je to individuálne. "Predstava o potrebe odstaviť ho pochádza z toho, že ľudia bežne nevidia okolo seba staršie dojčené deti," domnieva sa. Materské mlieko znižuje u bábätka hladinu stresových hormónov a prežívanie bolesti. Dokáže ho utíšiť či uspať pri raste zubov, ak je mrzuté či uplakané. "Je jedinečné. Obsahuje nutrične hodnotné látky, probiotiká napomáhajúce črevnej mikroflóre, látky podporujúce vyzrievanie čreva a imunitný systém," vymenovala Červená.
Dieťaťu po zdravotnej stránke pomáha aj samotný akt satia na prsníku – správne sa rozvíja tvár, formujú zubné oblúky či podnebie. Tvarovanie ústnej dutiny zase ovplyvňuje postavenie nosových štrbín, Eustachovej trubice či hltana. "Dojčenie pomáha regulovať činnosť srdca dieťaťa, jeho dýchanie," uviedla poradkyňa. Vzniká aj silná väzba medzi oboma stranami, matka dokáže viac precítiť potreby dieťaťa a pochopiť ho v staršom veku. Ženy by však mali dojčiť aj pre svoje zdravie, podotkla poradkyňa. Je prevenciou rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice, chráni proti osteoporóze. Dojčenie odďaľuje návrat plodnosti, na dlhý čas potláča ovuláciu, matky ľahšie schudnú.
Na umelú výživu by sa ženy mali podľa poradkyne spoľahnúť len v odôvodnených prípadoch. Nedojčené deti ju už po šiestom mesiaci nepotrebujú. "Materské mlieko sa dá získať aj na lekársky predpis, existujú aj banky materského mlieka," podotkla Červená. Žena ho môže mať málo z dôvodu nedostatočných znalostí o dojčení či nízkej podpore okolia. Príliš skoro odstavenému bábätku podľa jej slov hrozí vyššie riziko chorľavosti, obezity či ekzémov. Môže mať aj horší vývin zraku, čeľuste a ústnej dutiny. Červená je predsedníčkou občianskeho združenia Mamila, ktoré dojčiacim ženám poskytuje osobné i telefonické poradenstvo. Organizuje napríklad aj kurzy o dojčení pre budúce poradkyne, pediatrov, zdravotníkov a nemocnice. Združenie v rámci Svetového týždňa na podporu dojčenia pripravilo množstvo akcií na celom Slovensku. "Pôjde o stretnutia dojčiacich mamičiek s poradkyňami formou podporných skupín, piknikov, besied, prednášok, premietaní filmov, výstav a púte," zakončila. Podrobný zoznam akcií je uvedený na oficiálnej stránke organizácie.