Konalo sa totiž referendum, v ktorom miestni rozhodovali, či sú za, alebo proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora pre migrantov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 2603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta. Z nich 96,67 percenta, 2501 obyvateľov, bolo proti zriadeniu tábora v obci.
Domáci však už skúsenosti s migrantmi majú z minulosti. Nový Čas zisťoval, či miestni s dočasným príchodom 500 utečencov do ich obce súhlasia, alebo nie. Môže však výsledok ľudového hlasovania veci ovplyvniť?
Predseda miestnej volebnej komisie Teodor Bodó tvrdil, že účasť bola vysoká. „Keď bude referendum platné, výsledky postúpime na ministerstvo vnútra a na Technickú univerzitu a na azylové centrum,“ povedal Bodó. Ani platný výsledok referenda však pre obec nemusí nič znamenať. Rezort vnútra nie je výsledkami referenda viazaný. Vlády Rakúska a Slovenska podpísali dohodu o presune 500 dočasných rakúskych azylantov z Traiskirchenu do Gabčíkova. Slovensko bude znášať náklady na stravu a ubytovanie, Rakúsko náklady na zdravotnú starostlivosť, strážnu službu, vreckové a ďalšie. Po skončení azylového procesu sa vrátia späť do Rakúska.
Anketa: Súhlasíte, aby prišli migranti?
Teodor (67), predseda miestnej volebnej komisie, Gabčíkovo
Týchto ľudí vôbec nepoznáme, sú z inej kultúry, aj náboženského vyznania. Toto centrum v Gabčíkove vôbec nie je ohradené. Máme strach, že by nás mohli ohrozovať, nevieme, aký majú zdravotný stav.
Ján (67), dôchodca, Gabčíkovo
Vy by ste súhlasili s tým, keby vám do baraku prišli nejakí cudzí? Hlavný dôvod, prečo sa bojím, je riziko nejakej choroby. Sú to najmä zdravotné dôvody.
Eva (44), učiteľka, Gabčíkovo
Bývam blízko. Bývala som tam už v minulosti, keď sme tu mali utečencov. Predsa len, sú to cudzí ľudia, iná národnosť, mentalita.
Lívia (57), účtovníčka, Gabčíkovo
Áno, boli tu pred 15 rokmi. Ale to bol iný svet, všetko sa úplne zmenilo. Stačí pozerať správy, všade vidím samú agresivitu.
Analytici: referendum je vyjadrenie názoru
Ján Baránek, analytik:
Výsledok referenda nie je záväzný. Má len demonštratívny charakter, aj keď bude úspešné. Dohoda je podpísaná. Ide o rovinu názoru občanov. Ak bude úspešné, zrejme rezort vnútra posilní hliadky v Gabčíkove a okolí.
Miroslav Kusý, politológ:
Je to vyjadrenie názoru obyvateľstva, nič viac. Vláda sa tým názorom môže riadiť, ale nemusí. V tomto prípade zrejme ani nebude, pretože je to akosi dohodnutá vec s Rakúskom. Je zbytočné.
Problém s migrantmi musia riešiť aj okolité krajiny
Maďarsko
Denník Népszabadság uviedol, že Srbi žijúci pri maďarských hraniciach sa začali ozbrojovať, lebo sa obávajú čoraz agresívnejších más migrantov. Pripravovaná výstavba zábran proti ilegálnym migrantom na maďarskej strane situáciu môže ešte ďalej zhoršiť. Od soboty začali platiť prísnejšie pravidlá azylového procesu. Podľa denníka Népszabadság to znamená, že migranti, ktorí prichádzajú smerom zo Srbska, môžu byť do 15 dní vrátení Srbsku. Minulý štvrtok zadržala polícia za ilegálne prekročenie hraníc 1 538 ľudí.
Česko
Vo štvrtok sa z utečeneckého tábora v Belej pod Bezdezom pokúsilo utiecť okolo 50 uprchlíkov. Situácia vyvrcholila v piatok, keď žiadali, aby im vrátili zadržané peniaze, mobily a prepustili ich do Nemecka. Požiadavky im český minister vnútra Milan Chovanec odmietol splniť, tak začali demolovať zariadenie tábora. V piatok večer pre bezpečnosť zo zariadenia odviezli asi 40 ľudí do iného tábora, prevažne išlo o matky s deťmi a tehotné ženy.
Nemecko
V utečeneckom tábore v Dráždanoch prišlo v sobotu k hromadnej bitke medzi afganskými a sýrskymi migrantmi. Zranilo sa pri nej osem ľudí vrátane jednej ženy. Zasiahla aj polícia, na miesto dorazilo viac ako 50 ťažkoodencov a nasadili aj vrtuľník. Situáciu sa im nakoniec podarilo upokojiť, ale zadržali 50 ľudí.
Británia
Množstvo migrantov sa snaží dostať do ústia eurotunela vo francúzskom Calais, ktorý spája Francúzsko s Britániou. Uplynulý týždeň sa pokúsilo do eurotunela dostať vyše 3500 ľudí. Polícia niekoľko stoviek z nich zadržala. Britský premiér David Cameron vyhlásil, že Británia sa nestane „bezpečným útočiskom“ pre migrantov, ktorí sa z francúzskeho Calais snažia dostať do Spojeného kráľovstva. Cameron dodal, že Francúzi vyslali do Calais dodatočných 120 policajtov a Británia investuje do oplotenia a bezpečnostných opatrení na priechodoch.