Piatou chuťou je tzv. umami. Japonské slovíčko vyjadruje lahodnosť a značí výraznú chuť bielkovín. Americkí vedci zo štátu Indiana nedávno zistili, že ľudský mozog dokáže rozoznať ďalšiu, v poradí až šiestu chuť. Profesor výživových vied z Purdue University Rick Mattes, ktorý sa podieľal na výskume, hovorí o senzácii - šiestou chuťou má byť chuť tuku. Podľa jeho slov má čistý tuk horkastú, až nepríjemnú príchuť.
To si však nevšímajú niektorí jedinci, ktorí chuťový zmysel nemajú dostatočne vyvinutý a preto sa dokážu napchávať extra mastnými jedlami od rána do večera. Práve tento jav vysvetľuje obezitu u niektorých ľudí. Do druhej skupiny pre zmenu patria osoby, ktorým sa hnusí čo i len pohľad na jedlá, z ktorých doslova vyteká olej. Tí majú podľa odborníkov chuťové poháriky vyvinuté výborne a preto sa nezdravým jedlám oblúkom vyhýbajú.
„Naše experimenty dokazujú, že tuk dráždi špecifické chuťové bunky a že mozog odlišuje práve tuk od ostatných chutí. To má, samozrejme, dôsledky pre chápanie epidémie, ktorou obezita určite je. Všetci poznáme nepríjemné pocity pri konzumácii veľkého množstva mastných pokrmov. Naopak, v malej koncentrácii sa chuť jedál zlepšuje,“ hovoria autori výskumu z americkej univerzity. Je to podobné ako pri horkej chuti, ktorá sa ale v podobe kávy či čokolády zmení na lahôdku, na ktorej si pochutia mnohí z nás.