V ňom sme sa umiestnili na katastrofálnom piatom mieste. Naši susedia sú na tom oveľa lepšie. Rezort práce však výsledky OECD vysvetľuje inou metodikou. „Víťazom“ rebríčka nezamestnanosti je Grécko, v tesnom závese za ním je Španielsko, vyššia nezamestnanosť ako u nás je v Portugalsku a Taliansku. Tieto krajiny však boli pred krízou na tom lepšie ako my.
Štatistika OECD o nezamestnanosti (kliknite pre zväčšenie):
Iná metodika
Podľa ministerstva práce štatistika OECD vychádza z výberového zisťovania na vzorke domácností a metodicky sa odlišuje od štatistiky ústredia evidovaných uchádzačov o prácu. „Keďže sme silne exportne orientovaná krajina, recesia na trhu práce sa u nás prejavila s oneskorením,“ uviedol hovorca rezortu Michal Stuška. A dodal, že kríza sa u nás prejavila až v roku 2009: „Tú mieru nezamestnanosti sme predbehli ešte na začiatku roku 2014.“ Podľa údajov Eurostatu bolav roku 2014 miera nezamestnanosti 13,8 percent.
Čím sa dá znížiť nezamestnanosť?
Martin Reguli, Nadácia F. Y. Hayeka
„Mala by tu byť politická voľba znižovať výdavky. V prvom rade daňové i odvodové zaťaženie, zjednodušiť zamestnávanie, pracovný proces, potrebujeme zmenu legislatívy. Druhá vec je znižovanie nákladov, aj verejnej správy na všetkých úrovniach - reforma sociálnych vecí, školstva, zdravotníctva a znižovať aj počet úradníkov.“