Holandský mladík Boyan Slat (21) prezentoval svoj projekt v roku 2012. Jeho nápad pozostáva v nasadení veľkých plávajúcich priehrad na vodách oceánov, ktoré by zberali tony plastového odpadu a menili ho na kvapalné palivá. Ním zamýšľaný projekt by mal byť najdlhšou plávajúcou konštrukciou v dejinách.
Vynálezca tvrdí, že inšpiráciu dostal počas dovolenky s rodičmi pri mori, keď bol doslova "vystrašený" množstvom plastového odpadu, ktoré more vyplavovalo na pobrežie. Mladý študent sa preto rozhodol stráviť šesť mesiacov analyzovaním tohto problému v snahe hľadať nejaké riešenie. Dospel k čisto teoretickému riešeniu, keď navrhol vytvoriť umelú plávajúcu bariéru v tvare písmena V, ktorá by zhromažďovala plastový odpad vďaka prúdeniu vody, avšak bez toho, aby zároveň ničila planktón a húfy rýb.
Jeho návrh "čističa oceánov" však vzbudil pozornosť výskumníkov a vedeckého sveta. Slat vypracoval štúdiu uskutočniteľnosti tohto projektu, čo bolo možné aj zásluhou programu financovaného cez internet vďaka prívržencom tejto myšlienky. Podľa tejto štúdie by sa nápad mohol stať skutočnosťou už na budúci rok. Prototyp nového zariadenia bude po prvýkrát nasadený pri pobreží ostrova Cušima medzi Japonskom a Južnou Kóreou. Ide o oblasť, ktorá hlási rekordné znečistenie plastovým odpadom.
Frankofónny internetový server "Nouveau Paradigme", ktorý je venovaný vytváraniu nového sveta a dáva priestor novým, inovačným myšlienkam, uviedol, že vybudovanie plávajúceho systému na zber a spracovanie plastového odpadu v dĺžke dvoch kilometrov, bude najväčšou plávajúcou konštrukciou na svete.